Čtenářský deník

Viktor Dyk – Krysař

1 1 1 1 1 (6 hlasů)
krysa 100x100
Novela Krysař je často považována za Dykovo vrcholné dílo. Vychází ze staroněmecké pověsti, kterou si autor pro své účely upravil. Přidal milostnou zápletku a děj upravil tak, aby alegoricky korespondoval s danou politickou situací v českých zemích, proti které Dyk pomocí Krysaře brojil.

 

Děj nás zavede do německého městečka Hammeln, kde řádí přemnožené krysy. Zoufalí radní nechají do města zavolat Krysaře, který má sužované obyvatele nevítaných hostů zbavit. Městští pánové nabídnou krysaři za dobře odvedenou práci sto rýnských. Krysař se tedy zhostí svého úkolu a krysy vábí na melodii ze své píšťaly. Zmatení hlodavci krysaře následují až k propasti v hoře, kam – očarovány tklivými melodiemi – dobrovolně naskáčou. Krysařova píšťala je natolik silným nástrojem, že se muž bojí využívat ji naplno. Tvrdí, že do ní píská jen zlehka, protože zafoukal-li by plným dechem, děly by se hrozné věci.

Nutno však podotknout, že Krysař není na malém městě plném konzervativních obyvatel zrovna oblíbenou osobou. Zdejší maloměšťáci se obávají všeho nového, a proto se i k muži s píšťalou chovají značně podezřívavě. Výjimku tvoří mladičká Agnes, která díky svému upřímnému kouzlu naprosto očaruje i samotářského Krysaře. Oba k sobě zahoří impulzivní láskou, kterou jsou však nuceni před světem tajit. Proč? Mladičká dívka je totiž zasnoubena s Kristiánem, synem postaršího, avšak zámožného obchodníka. Kristián má po svém otci brzy zdědit jmění a Agnes tak poskytnout život v přepychu. Zamilovanému Krysaři však dívčin milenec nevadí, tudíž se rozhodnou v románku pokračovat.

Problém však nastane ve chvíli, kdy se městští radní rozhodnou, že Krysaři slíbenou odměnu nevyplatí. Teď, když se bezprostředního problému s krysami zbavili, považují cenu za přemrštěnou. Krysař je zklamán egoistickým chováním radních. Zhrzen usedá do hospůdky, kde se záhy seznamuje s Magistrem Faustem (jenž v díle představuje jakýsi symbol zla, pomsty a pokušení), který ho pokouší přemluvit ke smlouvě s ďáblem. Zmatený Krysař nabídku odmítá a na pár dní prchá z města.

Čirá láska k Agnes ho však táhne zpět, proto se Krysař záhy opět objeví ve městě. Zoufalá Agnes má pro milovaného muže špatnou správu. Když byl Krysař pryč, přišel za ní Kristián, jenž ji lákal k návratu. Zmatená dívka nakonec ustoupila a s Kristiánem strávila noc. Nyní má podezření, že může čekat jeho dítě.

Krysař s bolavým srdcem od Agnes utíká, přesto je v nitru duše ochoten jí odpustit. Natolik je jeho láska silná. Nebohá dívka ale nechce bez lásky svého milovaného Krysaře žít, a tak se vydá na horu Koppel (tu, kam předtím zmizely omámené krysy). Podle legendy vstoupí každý, kdo skočí z hory do propasti, do snové Sedmihradské země, kde bude navěky šťastný. Nešťastná dívka se rozhodne dobrovolně ukončit svůj život, než aby žila bez milovaného Krysaře. Její matka se zblázní nedlouho poté, co se o dceřině sebevraždě dozvídá.

I ke Krysaři se brzy tato děsivá novinka dostává. Zlomený muž již nemá pro co žít, je zklamán světem, lidmi okolo i zhrzen láskou. Nabízí se jediné řešení, a to také Krysař vykoná. Zaduje do své píšťaly z plných plic. Najednou lidé v celém městečku nechají své práce a následují překrásné tóny Krysařovy píšťaly až na horu Koppel. Magické tóny jim slibují lepší život a splněné sny. Omámení obyvatelé mizí jeden po druhém v propasti. Jako poslední uzavírá procesí Krysař, který také skokem ze skály ukončí svůj teď již marný život. V městečku zůstane jediný muž, prostoduchý rybář Jorgen Sepp, kterému vše dochází později, proto nutkání následovat melodii nepocítí ihned. Vše mu dojde až následující den. Spěchá tedy na horu s úmyslem doprovodit své sousedy do země snů, ovšem od skoku do propasti ho odradí křik dítěte. Dole v městečku zůstalo osamocené. Křik malého tvora přehluší zvuk píšťaly v Jorgenových uších. Rybář se vydává pro dítě, kterému chce v sousedních městech hledat vhodnou matku. Novorozenec a blázen jsou tak jediní, kdo se v novele  zachrání.

Román v sobě nese prvky dekadence a symboliky. Konec knihy přináší určité poselství pro budoucí generace. Autor tím hlásá do světa vítězství upřímnosti nad povrchností, pokrytectvím a lží. Naděje do budoucna je ztělesněna prostoduchým (a přesto rozumným) Jorgenem a novorozenětem schopným čisté lásky, kteří se zachránili.


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení