Čtenářský deník

Gustav Meyrink – Golem

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
Golem 100x100
Hlavním hrdinou tohoto románu je Athanasius Pernath, který žije v pražské židovské čtvrti a je nejen opravářem starožitností, ale také slovutným tvůrcem gem. Nikdo o něm moc neví, vypráví se ale, že byl nějakou dobu v blázinci. On sám si z tohoto období příliš nepamatuje, proto jej udiví zmínka o jeho možném šílenství z úst jednoho přítele. A začne hledat pravdu nejen o své minulosti.
Možným šílenstvím by mohly být vysvětleny podivné sny, které naplňují jeho život. Pernath se ocitá ve víru okultismu a kabaly, které jsou navždy spojeny s prostředím židovského ghetta. Setkává se zde se záhadným mužem, který mu přinese podivnou knihu psanou hebrejsky na opravu. Tento muž Pernathovi připomíná Golema, přesto nemůže po tomto setkání s přesností říci, jak tento muž – možná Golem – vypadal.
Se svými přáteli si pak vypráví různé historky o tomto podivném monstru, který se prý jednou za čas objeví v židovském městě a který má na svědomí nevysvětlitelné věci. Pernath tajně miluje krásnou, ale nedostupnou Miriam, dceru tajemného kabalisty Hillela. Touží ale i po hraběnce Angelině, která k němu jednoho dne nečekaně vtrhne. Co dělala v jejich domě a před kým se schovává? Na to mu poskytl odpovědi chudobný student Charousek.

 

golem obalkaVypráví mu o své nenávisti k místnímu vetešníku Wassertrumovi, který byl jeho otcem a který jeho matku odvrhl. Charousek se mu za to pomstil tím, že seslal pohromu na vetešníkova syna. Ten prováděl operace na lidech, kterým namluvil, že jsou nemocní, přestože tomu tak nebylo. Získal tím veliké jmění i slávu ve svém oboru, neboť nikdo – až na Charouska – netušil, že jde ve skutečnosti o podvodníka. Charousek odhalil jeho podvod prostřednictvím doktora Savioliho, Wassertrumův syn proto spáchal sebevraždu. Savioli míval se svou milenkou, hraběnkou Angelikou, tajné schůzky v domě, kde bydlel Pernath. Protože si Wassertum myslel, že za smrt jeho syna může Savioli, pronásledoval nejen ho, ale i Angeliku. Ta byla zoufalá, proto se o pomoc obrátila na Pernatha.

 

Tento příběh však měl své pokračování. Charousek toužil po hrozné pomstě – nesmířil se pouze se smrtí Wassertrumova syna. Chce přinutit vetešníka k sebevraždě, vetešník je však zabit židovským mladíkem Lojzou. Wassertrum Charouskovi odkázal veškeré jmění. Ten si byl vědom toho, že zanedlouho zemře na souchotiny, veškeré jmění proto odkáže svým kamarádům, mezi nimi část jmění i Pernathovi.

 

Mezitím je Pernath obviněn ze zavraždění jakéhosi Zottmanna. Důvodem jsou hodinky tohoto zavražděného, které byly nalezeny v Pernathově bytě. Podstrčil mu je tam Wassertrum jako pomstu, že nechtěl do jeho spárů vydat hraběnku Angeliku a Savioliho. Pernath je na nějakou dobu uvězněn. Ve vězení se dozvídá o tom, že Zottmanna ve skutečnosti zabil onen Lojza kvůli smyslné židovce Rosině, která byla povolná všem mužům, Lojzovi se však vyhýbala. A také o tom, že doktor Savioli spolu s hraběnkou Angelikou utekli neznámo kam.

 

Po propuštění se těší na Hillela a Miriam. Čeká ho ale nemilé překvapení: dům, kde žil, je zbořen, proto ani neví, kde má své blízké hledat. Začíná strastiplná cesta, jejíž cílem má být nejen nalezení Miriam a Hillela, ale i dosažení veškerého poznání. To mu ale uniká ve chvíli, kdy začne hořet dům, do kterého se nastěhoval, šplhá po laně nahoru a nakonec padá dolů.

 

Poté se probudí. Uvědomuje si, že není Pernathem, pouze se jakoby vžil do této postavy, s níž si vyměnil čirou náhodou klobouk. Snaží se vypátrat, kde by tohoto muže našel. A to se mu také podaří: přestože měl být Pernath starým mužem, spatří jej v přízračném domě spolu s Miriam ve stejné podobě, jako je spatřil (sám v Pernathově těle) ve svém snu.


Čtěte také:

Nadčasový mystický román jménem Golem (recenze)


 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení