Čtenářský deník

Roderick Gordon, Brian Williams – Ztracený svět v podzemí

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
ryce 100x100
Čtrnáctiletý Will Burrows je zcela obyčejný chlapec, který žije se svou rodinou v londýnské čtvrti Highfield. Nemá to nijak lehké. Spolužáci se mu smějí kvůli příliš bledé pleti a téměř bílým vlasům, matka celý den sedí před televizní obrazovkou a nestará se o domácnost, sestra Rebecca svým bratrem opovrhuje a dává mu stále najevo svou nadřízenost...

Chlapci vše vynahrazuje jeho otec – doktor Burrows, který je ředitelem místního muzea. Oba spojuje zvláštní koníček – celé dny kopají v zemi a sní o velikém archeologickém objevu, kterým by se zapsali do světových dějin. Will do kopání tunelů zasvětí i svého jediného přítele Chestera, který je stejně jako on středem posměchů kvůli ošklivému ekzému.

Když se Will jednoho dne dozví, že jeho otec záhadně zmizel, rozhodne se jej s pomocí Chestera najít. Chlapci naleznou ve sklepě jejich rodinného domku tajnou místnost a v ní hlubokou díru, která je zasypaná. Další objev představuje deník doktora Burrowse, v němž se jeho syn dovídá o tajemné kouli, která prý vydává více světla, čím méně ho je v okolí, a o zajímavých lidech v černých brýlích a staromódních oblecích, kteří dokonce pana Burrowse pronásledují. Ten začal totiž poodhalovat tajemství místních tunelů, které nechal vybudovat jakýsi sir Martineau. O tomto muži kolovaly podivné zvěsti – byl vynálezcem, který vlastnil několik továren a který zřejmě zemřel při požáru domu roku 1733. Willovi je jasné, že se jeho otec rozhodl prozkoumat právě onu síť podzemních tunelů, kterou tento vynálezce nechal vybudovat. A právě ona zasypaná díra ve sklepení měla k jednomu z oněch tunelů vést. Proč ale byla zasypaná? A kdo ji zasypal?

ztraceny svet v podzemi 100x100Zanedlouho jsou chlapci sami pronásledováni muži v černých brýlích. Uvědomí si, že jsou zřejmě v nebezpečí, které souvisí s jejich snahou obnovit tunel doktora Burrowse. Jejich námaha je odměněna nevšedním objevem – tunel je zavedl do světa hluboko pod zemí, kde žijí podivní lidé a ještě podivnější živočichové a rostliny. Jejich radost ale netrvá dlouho – jsou zatčeni Styxy, kteří vládnou tomuto podzemnímu světu a ze kterých jde hrůza. Chlapce čeká kruté věznění, výslechy a nakonec i vyhoštění do tajemných Hlubin, ze kterých se prý ještě nikdo nevrátil a kde prý každý vyhoštěnec zešílí či přijde o život. Dozvídají se také, že právě do těchto nehostinných míst se vypravil doktor Burrows. Willa však čeká překvapení – místo do Hlubin je uveden do Kolonie, kde na něj čeká jeho skutečná rodina. Dozvídá se, že ho kdysi jeho matka Sára Jeromová zavedla na Povrch – tedy do našeho světa nad zemí – a že ho rodina Burrowsova poté adoptovala. Sára se tak dopustila nejhoršího zločinu, nikdo z Kolonistů totiž nesměl opustit podzemí. Za to se platilo životem. Sára musela prchat před Styxy, kteří se ji snažili zabít, proto se musela vzdát malého Willa, tedy vlastně Setha, jak zní Willovo původní jméno.

Styxové Willa zavedou k jeho pravému otci a k bratru Calovi. Ten je svým sourozencem nadšen a dychtivě se ho vyptává na život na Povrchu. Sám mu vypráví vše o podzemním světě a provází ho po Kolonii, dokonce jej uvede i do Havranova, což je místní nebezpečná čtvrť žebráků. Život v podzemí je skutečně hodně odlišný – lidé nosí podivné oděvy jako z 19. století, musí chodit každý den na kázání Styxů, kteří si zastrašováním lidí zajišťují moc nad nimi, všichni musí těžce pracovat, aby mohli z čeho žít...

Will je proto rozhodnut následovat příklad své matky a uprchnout na Povrch, chce také zachránit Chestera. Tomu mu má napomoci Tam Macaulay, jeho strýc a bratr Sáry Jeromové, který spolu s dalšími přáteli vede tajnou válku proti Styxům. Skutečně se jim podaří zachránit vězněného Chestera, k prchajícím se však nečekaně připojí i Cal, který touží spatřit slunce. Při útěku je Chester zadržen Styxy, na povrch se dostává pouze Will se svým malým bratrem. Ten je otřesen tím, co spatří na povrchu: automobily, hluk, ostré slunce... Na nic takového nebyl zvyklý. Navíc Will onemocní, proto hledají útočiště u Willovy tety.

Ta chlapce nechává u sebe v bytě a stará se o ně v rámci svých možností. Je totiž nepořádná, nevaří, ráda se napije něčeho ostřejšího. Chlapcům vypráví, že Willova matka byla převezena do jakési léčebny a že Rebecca uprchla neznámo kam. Will již ví, že jeho sestra byla ve skutečnosti Styxem. Ano, celý život byl tajně sledován touto dívkou, jejíž nenávist k němu byla nyní vysvětlena. Nesnesla pohled na Površáka, jehož matka se vzepřela Styxům, když jako jediná uprchla z podzemí.

Mezitím je Chester oficiálně odsouzen k vyhoštění do Hlubin. Will s Calem se opět vydávají do podzemí, aby ho osvobodili. Před Styxy je zde zachraňuje strýček Tam a jeho společník Imago. Tam však při potyčce s nepřáteli umírá. Chlapcům se podaří utéct a dostat se tajně do vlaku, který veze Chestera do vyhnanství. Všichni tři se tak připravují na další dobrodružství, tentokrát ještě hlouběji pod zemí, odkud prý nevede cesta ven...


Román Ztracený svět v Podzemí vydalo nakladatelství Fragment.


Čtěte také:

Roderick Gordon, Brian Williams – Hlouběji do Podzemí (čtenářský deník)

Roderick Gordon, Brian Williams – Volný pád do podzemí (čtenářský deník)

Dobrodružství Willa Burrowse pokračuje... (recenze)

Dobrodružství v podzemí pokračuje! (recenze)

Vítejte v podzemním světě!
Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu 1967: Rok, kdy jsem se narodil(a)

  Ode dneška soutěžíme o knihu 1967: Rok, kdy jsem se narodil(a) z nakladatelství Management Press. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení