Audioknihy

Audioknihy: Martina Formanová – Případ Pavlína

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
5

Martinu Formanovou mají čtenáři, či spíš čtenářky, spojenou s ženskými romány. I když téma její knihy Případ Pavlína by se v jistém smyslu dal k podobnému žánru také zařadit, politický a lidský přesah z ní dělá text, který ho z této škatulky poměrně výrazně vymaňuje.

 

 


Modelku Pavlu Pořízkovou zná celý svět, nebo alespoň znal, v současné době ji už pravděpodobně nová generace supermodelek z paměti příznivců módy vymazala. Méně povědomý je však její příběh, lépe řečeno příběh jejích rodičů. Po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa se Anna a Jiří – její rodiče – rozhodli emigrovat a svou dceru nechali doma.

Jejich snaha o dceřino legální vystěhování dlouho naráželo na odpor československých úřadů, pro které byla emigrace vždy velmi citlivé politické téma. Rodiče, zejména Anna, se rozhodla svou dceru získat za každou cenu a vzbudila velkou podporu v jejich novém domově – ve Švédsku.

Nakladatelství Tebenas vydalo Případ Pavlína jako audioknihu, čímž u českých čtenářů znovu oživilo povědomí o tomto příběhu, který byl knižně u nás poprvé publikován v roce 2014. Po sedm hodin má posluchač možnost sledovat příběh Pořízků a jejich snahy o scelení rodiny. Text načetla Petra Špalková v režii Evy Spoustové. Zvolily velmi civilní způsob interpretace, upřednostňující obsah před emotivní složkou. Posluchač si ve čteném slově musí emotivní okamžiky hledat sám, ne spoléhat na interpretku, která by mu je servírovala jako na stříbrném podnose. Pro herečku, zvyklou na ztvárňování určité role, musí být obtížné se takto krotit, ale výsledek je – paradoxně – působivější. Hudební přechody, vytvořené hudebníkem, který si říká Raven, jsou tematicky indiferentní a ke knize nemají výraznější vztah. Přesto audioknihu vkusným způsobem doplňují.

Postavy rodičů Pavlíny Pořízkové jsou velmi dobře charakterizovány, Jiří jako charizmatický muž, s oblibou podléhající ženským půvabům, Anna jako vášnivá, trochu lehkomyslná žena, jednající především pod tlakem svých citů. Příběh rodiny se propojuje s atmosférou tehdejšího Švédska a prostřednictvím publicity i s politickou scénou, která byla ochotna naslouchat a v té či oné míře i jednat. Kniha se však neomezuje na nudná jednání, protože Anna je pro svou dceru schopná udělat cokoli. Při jejím pokusu o Pavlínin nelegální převoz je zatčena a uvězněna. Autorce to dává příležitost k popisu policejních praktik i loajality Čechů, která měla svůj původ ve strachu, touze po výhodách nebo prostě ve zvyku.

Mohlo by se zdát, že shledání celé rodiny znamená happy-end, kterým by celý příběh mohl končit. Martina Formanová však pokračuje, i když už víceméně heslovitě. Pavlína ve svých vzpomínkách na školní docházku ve Švédsku význam svého přestěhování do svobodného světa relativizuje. Posluchač si dobře uvědomuje, že nebýt náhody, která umožnila Pavlíně Pořízkové stát se špičkovou modelkou, mohl se její život ubírat směrem, jenž by vedl k zahořklosti a věčnému stesku po vlasti, v níž sice nebyla svoboda, ale znamenala domov.

Příběh Pořízkovy rodiny je spletitý a dokazuje, že skutečnost bývá někdy složitější a nepravděpodobnější, než jakákoliv fikce. Martina Formanová poznala silný příběh a nepokazila ho pseudouměleckým pozlátkem, nechala ho v jeho původní podobě. Jen konečná rekapitulace působí poněkud romantickým dojmem, ale posluchač čeká po všech peripetiích satisfakci, takže je možné určitou míru přehánění tolerovat. Beletristické zpracování příběhu Pavlíny Pořízkové a jejích rodičů má v současné době svůj význam jako připomínka normalizačního režimu i vztahu k migrantům v tehdejších západních státech.

Název: Případ Pavlína
Autor: Martina Formanová
Audiokniha
Rok vydání: 2017
Čte: Petra Špalková
Režie: Eva Spoustová
CD Mp3 - Celkový čas 7 hodin
Katalog. číslo: TBN018-2
Vydal Tebenas
EAN: 8594177770184

Soutěže

Aktuality

 • Program veletrhu Svět knihy 2018 je venku. Na co se můžete těšit?

  Na co se na letošním Světě knihy těšit? „Na Světě knihy nás letos čeká dost zajímavých věcí,“ říká Jiří Pavlovský z nakladatelství Crew. „Především tam budeme představovat sérii Znovuzrození hrdinů DC, největší komiksovou akci u nás, a i první tituly z téhle řady – a čím lepším začít, než Batmanem?“ 

  Číst dál...  
 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení