Audioknihy

Audioknihy: Peter May – Ostrov Entry

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Zvláštní souhry okolností nazývají lidé různě, někdy náhoda, jindy osud či synchronicita. Ať je pojmenujeme jakkoliv, nemůžeme popřít, že existují. Každý je čas od času zažívá. Sime Mackenzie, hlavní hrdina detektivního románu známého spisovatele Petera Maye Ostrov Entry, zažívá jednu z nich, která je na samé hranici uvěřitelnosti. 

 Ostrov EntryČeskému čtenáři byl Peter May představen úspěšnou trilogií, situovanou na ostrov Lewis. Oblast hebridských ostrovů je pro nás exotickým místem a přestože nepředstavuje místo pro ideální dovolenou, právě její drsnost a nehostinnost vytváří atmosféru s jistým romantickým nábojem. Peter May svou trilogii ukončil, a i když to není zcela vyloučeno, zdá se, že k ní žádné přílepky nechystá. Přesto se úplně nevzdal kulis, které mají tak obrovský potenciál. Zavádí sice čtenáře do jiné lokality, ale s podobným charakterem. Děj se sice odehrává u pobřeží Kanady, ale May svou rodné Skotsko zcela neopouští.

Sime na ostrov přijíždí jako člen vyšetřovacího týmu, který má najít pachatele vraždy. Vzhledem ke své velikosti a relativní nepřístupnosti připomíná zločin na ostrově klasickou záhadu zamčeného pokoje, s tím rozdílem, že vrah v pokoji nejspíš zůstal, ale důmyslně se maskuje. Vyšetřovací tým má však hned od počátku jasno – bohatého podnikatele zabila jeho vlastní žena a stále více důkazů to potvrzuje.

Stejně jako v celé trilogii z ostrova Lewis, není detektivní zápletka těžištěm románu. V Ostrově Entry je tento rys ještě výraznější, jako kdyby pro Maye bylo stále důležitější zabývat se svým hlavním hrdinou a některým z historických témat. Autor nalézá taková, na která jeho národ nemůže být zrovna hrdý, což může být cestou, jak se vyrovnat s traumaty, která si každá společnost v určitých historických etapách vytváří svou bezohledností, rozpínavostí a hrabivostí. V románu Ostrov Entry si vybral bolestnou zkušenost vyklízení Vysočiny v 18. století. To, co se v dějepise zmiňuje několika suchými odstavci, dokázal May popsat jako obrovskou tragédii konkrétních lidí. Heslo ve slovníku hovoří o masové emigraci, Mayův román o ztrátě domova, úmrtích hladem, smrtelných nemocech v přeplněných podpalubích kocábek mířících do Kanady a o rozpadech rodin.

Hlavní hrdina románu, Sime Mackenzie, je vděčným objektem pro spisovatele. Nedokáže se vyrovnat s rozvodem a nespí. Nespavost s sebou nese řadu dalších problémů, kvůli kterým Sime žije jako v nějakém přízračném snu. Na hraně reality nedokáže rozpoznat, kde končí jeho osobnost a kde začínají vzpomínky jeho předka, po němž zdědil své jméno. Není schopen ani racionálně přistoupit k tomu, že žena podezřelá z vraždy mu stále někoho připomíná. Jako podivnou náhodu vnímá také to, že její jméno je totožné se jménem dívky, do níž byl Sime starší zamilovaný a že ozdoba na prstenu, který zdědil, je stejná jako na šperku, který vlastní podezřelá žena. Čtenáři je hned od počátku jasné, kam tyto zvláštní shody vedou, v určitých chvílích ho znervózňuje, jak je Sime nedůvtipný a slepý ke zcela jasným indiciím. Ostatně jde o rys, vyskytující se v téměř všech Mayových detektivkách.

Koncepce románu nebyla pro autora snadná. Na jedné straně v postavě Sima staršího popisuje mladého muže, vyrůstajícího v zaostalé osadě, kterému se dostalo pouze chatrného vzdělání, na straně druhé představuje jeho deník plný originálních postřehů, vznosných metafor a slov, která určitě nemohl znát. Pokud by ho psal po mnoha letech – v době, kdy už byl renomovaným umělcem –, byl by jeho styl uvěřitelnější, deník by však ztratil na své autenticitě.

Kromě tištěné a elektronické knihy z nakladatelství Host vznikla i audiokniha v produkci OneHotBook. Snad není náhoda, že se na jejím vzniku podíleli herec Jiří Dvořák a režisérka Jitka Škápíková, stejně jako na trilogii z ostrova Lewis. Stísněná atmosféra, drsné prostředí, hrdina, který se nejdříve od svého původu distancuje a následně se k němu vrací – to vše jsou styčné body příběhů z ostrovů Lewis a Entry. Proto je skvělé, že nakladatelství zachovalo kontinuitu i v oblasti interpreta a režiséra, zaručující podobné vyznění. Zvolený způsob interpretace plně uspokojí posluchače, kteří preferují čtení, nikoliv adaptace realizované  jedním hercem, snažícím se měnit hlas podle postavy, nebo skupinou herců.

Ostrov Entry představuje další posun v Mayově díle, posun sice malý, ale trvalý. Nelze sice předpokládat, že autor úplně opustí detektivní linii svých románů, ale je možné, že ji nechá dále atrofovat ve prospěch vážnějších témat. Nalézt hranici mezi zábavou, reprezentovanou napětím při pátrání po zločinci, a snahou o rozšíření obzoru čtenářů, vyžadující jejich plnou pozornost a účast, však může být těžší, než se na první pohled může zdát.Ostrov Entry
Autor Peter May
Interpret Jiří Dvořák
Nakladatelství OneHotBook
Místo vydání -
Rok vydání 2017
Vydání 1.
Délka 15 hodin 28 minut
ISBN/EAN 8594169480916
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení