Audioknihy

Audioknihy: Veronika Bednářová – Má americká krása

1 1 1 1 1 (1 hlas)

Pokud mluvíme o Americe a Američanech z pohledu vzdáleného tisíce kilometrů, většinou si neuvědomujeme, o jak komplexní pojmy jde. Pod jednu představu chceme vtěsnat obrovské území a jeho obyvatele, kteří rozhodně nejsou stejní. Proto je potřeba přijmout fakt, že Veronika Bednářová, autorka předlohy pro audioknihu Má americká krása, píše pouze o určité části Ameriky a o určité skupině Američanů.


knihaPoznat určitou zemi tak, aby o ní mohl člověk zasvěceně vyprávět, není jednoduché. A není vyloučeno, že se ani po letech nedostaneme lidem okolo sebe pod kůži a jejich způsob života nepochopíme. Autorka knihy se ale nepokouší předstírat, že je na Ameriku odbornicí. Dívá se na ni pohledem návštěvníka, zpočátku i cizince, který dobře nerozumí tomu, co se okolo něj děje. Jde tedy o její vnitřní hledisko bez výrazných pokusů vysvětlovat a interpretovat. Naopak, často nechává mluvit jiné lidi – „pravé“ Američany, přistěhovalce nebo potomky českých emigrantů. 

Veronika Bednářová se do Ameriky dostala díky Fulbrightovu stipendiu a její první reportáže jsou věnovány právě tomu a spolužákům. Údiv nad prostředím tak nekonečně odlišným od tehdejšího Česka, potažmo Československa, je trochu otupen tím, že potkává i studenty z jiných zemí, ne pouze Američany. Přesto se autorka musela přizpůsobit systému, který rozhodně na našich školách v té době nebyl. Je potřeba přihlédnout ke skutečnosti, že reportáže byly psány na úplném začátku jednadvacátého století, od té doby se změnila spousta věcí. V Americe i u nás.

Pokud ještě chvíli necháme stranou události z 11. 9. 2001, pak jsou změny patrné zejména ve dvou oblastech, paradoxně v těch, které autorka bere poněkud osobněji. Nejprve autorka zavádí čtenáře do Silicon Valley a v několika velmi zajímavých reportážích představuje firmy a lidi, kteří se tehdy podíleli na technických zázracích, které dnes běžně používáme. V části, popisující návštěvu v tzv. chytrém domě, tedy domě napěchovaném elektronikou, která řídí vše, co lze vymyslet, upadá místy až do ironického tónu. Ovšem to, co se tehdy zdálo jako absurdní návštěva v nesmyslném sci-fi, se dnes stává skutečností. Na časovém odstupu patnácti let je nejlépe vidět, že technika nemá hranice, jediným problémem je přesvědčit milióny lidí, že se bez ní neobejdou. A to se daří. Druhou velmi osobní kapitolou je Harašení a hulvátství, v níž autorka staví do příkrého kontrastu chování amerických a českých mužů k ženám.

Těžištěm reportáží se v knize Má americká krása stal New York, hektický a bezstarostný, změněný až teroristickým útokem 11. září. Autorka se této události věnuje velmi podrobně, setkává se i s hasičem, který přežil zřícení jedné z budov. Tiernach Cassidy navštívil i Českou republiku a zúčastnil se křtu audioknihy Jiřího Boudníka Věže. Příběh 11. září (recenze zde). V zajímavé reportáži věnované výročí útoků se dozvídáme, že neustálé omílání tohoto tématu v médiích dokáže znechutit nejen Čechy, ale i Američany.

Audioknihu načetla Barbora Hrzánová. Nelze popřít, že je tato herečka skutečná osobnost, při interpretaci to ale nemusí být jednoznačná výhoda. V tomto případě však Barbora Hrzánová zvolila velmi umírněný tón a ve spolupráci se zkušenou režisérkou Hanou Kofránkovou vzniklo profesionálně odvedené dílo. Jen na některých místech probleskává shovívavé podbarvení, jako kdyby herečka vyprávěla epizodu z Večerníčku. V reportáži z chytrého domu zdůrazňuje lehkou autorčinu ironii tak, že se občas ozývá dost znervózňující a nesmyslné pochechtávání.

V předmluvě k audioknize si můžeme poslechnout Jana Hřebejka a velmi dobrou volbou je, že poslední kapitolu Patnáct let poté, napsanou přímo pro audioknihu, přečetla přímo autorka. Posluchač se tak s ní může seznámit lépe, než jen prostřednictvím jejích reportáží.

I když jsou reportáže už poněkud starší, rozhodně neztratily na aktuálnosti a zajímavosti. Svět se sice rychle mění, ale existuje spousta věcí, které zůstávají, třeba lidská povaha. A tak považuji dobře načtené reportáže orámované originální hudbou všestranného hudebníka, známého pod jménem Raven, za velmi zajímavé. 

Název: Má americká krása
Autor: Veronika Bednářová
Čte: Barbora Hrzánová
Předmluva: Jan Hřebejk
Režie: Hana Kofránková
CD Mp3 - 7 hodin 50 minut
Vydal Tebenas v srpnu 2016

Soutěže

Aktuality

 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  
 • Nominace na ceny Magnesia Litera za rok 2017

  Blíží se vyhlášení ceny Magnesia Litera za rok 2017. Jistě Vás zajímá, které tituly byly nominovány. V tiskové zprávě byly nominace již zveřejněny. Zde si je můžete spolu s fotografií některých nominovaných autorů prohlédnout.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení