Audioknihy

Audioknihy: Pavel Eisner – Chrám i tvrz

1 1 1 1 1 (2 hlasů)

Audioknihu Pavla Eisnera Chrám i tvrz, kterou v roce 1981 pro Československý rozhlas neopakovatelně načetl Miroslav Horníček a příhodným výběrem hudby opatřil Jaromír Nečas, vydává v letošním roce Radioservis. Posluchače jistě potěší Horníčkův mistrovský a procítěný přednes a bude mít dojem, jakoby jeho ústy k vám promlouval samotný autor.


knihaO knize Chrám i tvrz, kterou napsal před 70 lety Pavel Eisner, jsem na stránkách VL psal již před časem při příležitosti jejího dalšího vydání, tentokrát v nakladatelství XYZ. Dnes bych vás rád upozornil na další počin, který se týká tohoto monumentálního Eisnerova díla. V roce 1981 pro tehdejší Československý rozhlas z ní bravurně načetl Miroslav Horníček několik vybraných a upravených částí. Nahrávka je doplněna hudebním doprovodem, který vybral hudební dramaturg Jaromír Nečas. Nejde tedy o klasickou audioknihu, jak ji známe, ale ani o rozhlasovou hru. 

Jednotlivé části z knihy poskládal a mírně pro rozhlas upravil Pavel Vašíček. Vybrat z tak rozsáhlé knihy nejzajímavější části bylo jistě obtížné a asi ne každému, kdo zná knižní předlohu, se zavděčí. Osobně se domnívám, že výběr je takříkajíc reprezentativní a ukazuje na – pro širokou veřejnost –nezajímavější stránky naší mateřštiny, o kterých Pavel Eisner tak zasvěceně a s lehkostí, nadhledem, humorem, ale i ironií píše. Ve výběru tak nechybí kapitola první, která čtenáře zaskočí zjištěním, že není v naší vlasti ani na světě dvou lidí, kteří by používali stejnou češtinu. Neméně zajímavá je pasáž o slovech a rčeních vymřelých, o příjmeních, názvech místních, o nadávkách či nářečích. Celkem se jedná o třináct stop, každá s délkou přes dvacet minut.

Na Horníčkově přednesu jistě – stejně jako já – oceníte jeho srozumitelnost, ale i práci s intonací a barvou hlasu, která dokonale vystihuje atmosféru textu. Vyznívá-li obsah ironicky, vkládá do svého hlasu potřebný díl ironie nebo nadsázky, či dle potřeby přechází do vážného tónu.  Poslech vás jistě strhne a se zaujetím se zaposloucháte do poutavého vyprávění o češtině. Určitě si toto cédéčko nepouštějte v době, kdy musíte řídit nebo se soustředit na něco jiného, třeba na práci. :-) 

Audiokniha má délku přes pět hodin, proto posluchač uvítá přerušování mluveného slova hudební vsuvkou, která je volena tak, aby se vztahovala k obsahu textu, doplňovala a dokreslovala jej. V nahrávkách zazní například řada lidových písní z různých krajů. Abych tento fakt podložil, uvádím několik hudebních těles, která se na hudebním doprovodu podílela: Symfonický orchestr Československého rozhlasu, Plzeňský lidový soubor, Brněnští Gajdoši, cimbálová muzika Slávka Volavého a další. Je tedy zřejmé, že i hudební doprovod je velmi pestrý.

Nejvíc jsem byl zvědavý na poslední třináctou stopu, neboť hned její úvod – domnívám se – příliš nelahodil očím a sluchu tehdejších ideologů. Nu což, posuďte sami. Eisner [2]: „Bože velký, Bože mocný, jenž jsi stvořil češtinu…“ A verze namluvená Miroslavem Horníčkem: „Ty velký, jenž jsi stvořil češtinu…“ Tedy ani traktát o češtině se neobešel bez zásahů tehdejšího cenzora. Škoda.

Máte rádi češtinu, ptá se Pavel Eisner v úvodu první kapitoly ústy Miroslava Horníčka. A já se na závěr domnívám, že většina z nás bez zaváhání odpoví: ano! Tedy zanechme řečí a zaposlouchejme se do dvakrát krásné češtiny jednak Eisnerovi ale také Horníčkovi, neb jak z knihy o češtině víme, jiná čeština je psaná a jiná a stejně jedinečná je mluvená.

Název knihy: Chrám i tvrz: kniha o češtině
Autor: Pavel Eisner
Nakladatelství: Radioservis
Místo vydání: Praha
Rok vydání: 2016
Vydání: 1.
Počet stran: – 
ISBN: – 
Ediční řada: – 
Autor recenze: – 

[1] EISNER, Pavel. Chrám i tvrz: kniha o češtině. Praha: Radioservis, 2016, čte Miroslav HORNÍČEK, 5 hod. 10 min. záznamu MP3, CR0881-2.
[2] EISNER, Pavel. Chrám i tvrz: kniha o češtině. Praha: XYZ, 2015, s. 761-761. ISBN 978-80-7505-272-8.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení