Audioknihy

Audioknihy: Dmitry Glukhovsky – Metro 2033

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
5

Slyšeli jste, že apokalypsa je konec světa a tudíž po ní nic není? Zní to sice logicky, avšak zástupy filmových, herních i literárních děl tvrdí něco jiného. V post-apokalyptických kulisách všeho druhu se odehrávají mnohé dnes již kultovní příběhy. Tak jako mají počítačové hry své Fallouty, filmy Matrixy či Šílené Maxy, má i literatura několik výjimečných, až legendárních knih, v čele s Wyndhamovým Dnem trifidů či McCarthyovou Cestou. Před jedenácti lety se k nim zařadila i kniha mladého ruského autora Dmitryho Glukhovského nazvaná Metro 2033. Není divu, že si ji vybralo nakladatelství OneHotBook a zpracovalo její audio verzi.

 


Metro 2033Metro 2033 vypráví příběh mladého Moskvana neobvyklého jména Arťom. Ten většinu života strávil pod zemí ukrytý – stejně jako další přeživší – v již nefunkčním metru. Na Rusko totiž před přibližně dvěma desítkami let zaútočil nejmenovaný nepřítel a Moskva byla zasažena biologickou zbraní, kvůli níž mnozí obyvatelé města zmutovali v lidem nepřátelské tvory strašlivé síly i vzezření. Na Arťomovu stanici nyní někteří z těchto obyvatel povrchu útočí a mladík se vydává na strastiplnou pouť z jedné stanice do druhé, aby tu svoji zachránil.

Možná vám příběh nepřijde nijak originální. Jen těžko byste také hledali knihu, která tak dobře naplňuje premisy hrdinovy cesty, jak ji popsal Joseph Campbell a již představují Homérova Odyssea stejně jako Tolkienův Hobit i Pán prstenů. Glukhovsky však tisíce let starý koncept zpracovává originálně a velmi podmanivě.

Moskevské metro nedaleké budoucnosti je pestrým mikrosvětem lidí snažících se dožít druhého dne, přestože ani ten jim nejspíš nepřinese žádnou radost. Na stránkách knihy se setkáte s řadou extrémů, jimž mohou lidé propadnout v těžkých situacích, a není to jen fatalizmus, prostá beznaděj a snaha o holé přežití. Své místo tu má i revoluční komunismus, slovanský fašismus, zbožštěný kapitalismus, náboženský fanatismus či vláda mafií. Mnohé stanice, kterými Arťom prochází, ovládají ideologické, náboženské nebo kriminální frakce a chvílemi Metro 2033 připomíná dobrodružnou a čtivou učebnici občanské výchovy.

Život po konci světa je tvrdý a nepřející,  Glukhovsky vystihl jeho ponurou atmosféru tak dobře, že vás tíseň neopustí ani ve chvíli, kdy je hlavní hrdina zachráněn způsobem Deus ex machina. V tomto případě úsměvně guevaristickými komunisty na stroji namísto Boha. Cena života je zde mizivá, lidé kolem Arťoma umírají, samotný hrdina několikrát jen tak tak vyvázne s holým životem. Pokud máte chuť přečíst si něco milého, na Metro 2033 raději ani nepomyslete.

Právě práce s atmosférou se nakladatelství OneHotBook skvěle povedla. Za vypravěče zvolili Filipa Čapku a jeho mírně ochraptělý hlas a přednes vtáhne posluchače stejně jako děj knihy. Po sedmnáct a půl hodiny, jež nahrávka má, nenajdete slabšího místa. Duchu knihy odpovídá také minimalistická hudba, kterou podkreslují třeba i padající kapky vody, při jejichž zvuku běhá mráz po zádech. Audio zpracování se natolik povedlo, že je lze doporučit i těm, kteří Metro 2033 již přečetli, kniha se jim líbila a mají zájem prožít Arťomův neobyčejný příběh ještě jednou. Dějové zvraty je sice již neohromí, ale zpracování ještě zvýrazňující ty největší klady knihy jim to bohatě vynahradí.

Glukhovského Metro 2033 není akční knihou, přestože hrdina je většinou ozbrojen a snaží se najít způsob, jak porazit zdánlivě nezastavitelné příšery. Není ani hororem, i když o temné a děsivé pasáže v ní není nouze. Neočekávaně obsahuje řadu okamžiků, kdy se Arťom obrací do svého nitra a dumá, jako to mladí lidé dělávají, nad sebou i světem okolo. Kniha má tak nezanedbatelný filozofický podtón, byť si bojemilovný čtenář také přijde na své.

Celkově lze Metro 2033 doporučit všem milovníkům sci-fi, stejně jako posluchačům dobrých, byť nepříliš veselých příběhů. Nakladatelství OneHotBook a Filip Čapka odvedli při zpracování Glukhovského díla úctyhodnou práci a podařilo se jim již tak výbornou knihu ještě vylepšit.

Název knihy: Metro 2033

Autor:  Dmitry Glukhovsky

Překlad: Rudolf Řežábek

Nakladatelství: OneHotBook

Místo vydání: Praha

Rok vydání: 2016

Vydání: 1.

Počet stran:

ISBN:

Ediční řada:


Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení