Audioknihy

Zrůda Larse Keplera opět mezi námi

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Severské detektivní romány se bezesporu staly už fenoménem. Nakladatelství využívají jejich popularity a úspěšně si jejich prodejem zvyšují tržby. Přestože by se mohlo zdát, že v detektivkách nemůže být velký rozdíl, něco jako typický severský kriminální román opravdu existuje. Zástupcem této školy, pokud to tak můžeme nazvat, je manželská dvojice píšící pod jménem Lars Kepler. Jejich nejnovější knihou přeloženou do českého jazyka je Písečný muž, vydaný i jako audiokniha.


audioknihaJiž počtvrté se můžeme setkat s inspektorem Joonou Linnou, jehož osud se tragickým způsobem protne s osudem masového vraha Jurka Waltera. O tomto vrahovi se autoři náznaky zmiňují ve svých předchozích knihách, ale teprve Písečný muž čtenáři nabízí otevřenou konfrontaci kriminalisty a nebezpečného zločince.

Jedné z unesených obětí Jurka Waltera se podaří po několika letech utéct. Vzhledem k tomu, že masový vrah byl po dopadnutí umístěn na přísně střežené oddělení psychiatrické léčebny, je jisté, že má komplice, který je stále na svobodě. Do pátrání po další oběti, možná ještě živé, a nebezpečném Jurkově společníkovi se dává i policistka Saga Bauerová.

Hned zpočátku autorská dvojice Lars Kepler tak rozehrává tři vyvážené dějové linie - rodinu osvobozené oběti, Linnovu a Sažinu. Každá z nich má svou charakteristickou atmosféru a pravidelně se střídají. Rodina oběti čtenáři zprostředkovává myšlenkové pochody člověka, jemuž tragédie vzala nejbližší a pro kterého život ztratil smysl. Autoři ovšem tyto pocity berou jako modelové a zápletka jejich knihy stojí na tom, že všichni postižení takovou ztrátu vnímají podobně.

Linie inspektora Joona Linny nám tohoto policistu opět představuje jako tvrdého a vytrvalého muže, který vše řeší silově a s vervou. Čtenář se znovu, tentokrát důsledněji, dozvídá o Joonově rodině a o důvodech, které vedly k jejímu rozpadu. Joona je typickým detektivem vystupujícím v mnoha podobných krimirománech, můžeme vzpomenout třeba na Nesbøho Harryho Holea. Drsný policajt však samozřejmě není typickým produktem jen severské školy. Saga Bauerová tvoří částečný Joonův protipól, ale i ona řeší problémy násilně, často je k tomu donucena okolnostmi. Policistka si s sebou nese životní trauma, s jehož následky se musí po celou dobu potýkat. Všechny postavy jsou spojeny osobou Jurka Waltera, člověkem s velmi záhadnou minulostí.

Manželé píšící pod pseudonymem Lars Kepler vše podřizují vnějšímu účinku příběhu, jejich snaha se místy jeví až jako křečovitá. Nelámou si hlavy s logikou děje a věrohodnost kolísá na samé hraně romantických detektivních příběhů Edgara Wallace. Přesto, či právě proto, má Písečný muž potřebný spád a napětí. Zvědavost žene čtenáře, v případě audioknihy posluchače, neustále vpřed. I když zkušený konzument detektivních románů dokáže odhadnout, kam děj směřuje, nemá žádný důvod knihu odložit.

Postavu Jurka Waltera autoři vybavili schopnostmi až nadpřirozenými. Správně odhadli, že čtenáře svými nápady ohromí, a čisté zlo, které Jurkova postava reprezentuje, lidi odpuzuje, ale zároveň i fascinuje. Ovšem Jurkovy dokonale zdařilé akce jsou naprosto nepravděpodobné. Pokud si ale chcete knihu náležitě užít, je potřeba se nad takové maličkosti povznést. Stejně jako v předchozích knihách, využívají autoři důsledně přítomného času, což působí sice zvláštně, ale zdařile zvyšuje dynamiku děje.

Audiokniha natočená podle knižní předlohy je velmi povedená. Načetl ji Pavel Rímský v režii Jitky Škápíkové. Velkou předností Rímského četby je, že se nesnaží knihu dramatizovat, nemění hlasy podle postav, ale prostě čte. Občas se stává, že někteří herci mají pocit, že musí číst například ženské role vysokým hlasem, což působí velmi směšně. Proto si vážím soudnosti Pavla Rímského i režisérky.

Audiokniha Písečný muž je dalším příspěvkem k dnes již dlouhé řadě zdařilých nahrávek, které doplňují "papírové" knihy a e-knihy. Zájemci o vzrušující příběhy tak mají možnost "číst" i v době, kdy se musejí věnovat jiné práci.

Audioknihu Písečný muž vydalo nakladatelství OneHotBook a k recenzi poskytl Radioservis

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení