Audioknihy

Přísně tajné: Bohyně

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Kateřina Tučková vystudovala dějiny umění a bohemistiku na FF MU v Brně, v současné době pracuje jako kurátorka. Za román Vyhnání Gerty Schnirch dostala cenu Magnesia Litera 2010 a byla nominována na Cenu Josefa Škvoreckého, Magnesii Literu za prózu a Cenu Jiřího Ortena. Toliko impozantní úvod k autorce knihy Žítkovské bohyně (2012, Host). Po poslechnutí audioknihy, dodávám, oprávněný. Jsem nadšená. Po dlouhé době česká kniha, kterou hltám, se kterou tepe moje krev. Proč? A jak se poslouchá příběh bohyní jako audiokniha (nahráno v ADK-Prague)?


audioknihaJednotný vzhled obou médií je velmi příjemný – Krajina od Antonína Mánesa a zajímavá grafika protkaná „stříbrem“. Audiokniha z nakladatelství si mne našla den poté, co jsem si koupila knihu. Měla jsem radost. Cestovat s audioknihou je přeci jen snadnější. Audiokniha má 5 částí (41 kapitol), zvolila jsem metodu - co den, to jedna kapitola. Poslouchám při manuální práci. Dávám si ale pozor na prsty, občas musím nahrávku vypnout, to když jsem uprostřed nějakého dramatického momentu, který mi stahuje hrdlo. Hltám slova, která Tereza Bebarová střílí do vzduchu, a sténám, když si představuji všechny ty muže, které ztvárnil Miroslav Táborský. Cítím bezmoc. Slova, která jsou řečena, mají velkou sílu.

Na jeden měsíc (a chloupek) si propůjčuji strach malé Dory, neohroženost Surmeny. Přemýšlím o osudech děvčátka v kopaničářském kroji, které si náhodně nacházím na internetu, a tiše obdivuji autorku za její práci s archiváliemi, za neotřelou volbu jmen hlavních postav a za zaujetí, se kterým příběh napsala. Pro jistotu otevírám znovu knihu… A opět se začítám do příběhu bohyní. Vstupuji do známých vod, před očima nafouklé bříško kočky Micky, chybějící sekyra a jakási beznaděj. Autorka ukazuje, jak je lidská hloupost a zloba příčinou neštěstí lidí, a jak i ty nejlepší úmysly mohou končit tragicky. Snad se i smiřuji s tím, že dobro je vždy po zásluze potrestáno, ale bez něj to nejde. Tragický osud Dory nelze pochopit rozumem, předposlední kapitolu si pouštím tolikrát, než mi skutečně dojde, že je po ní, po poslední bohyni, etnografce. Překvapením není konec – listuji na stranu 449, kde se píše:

„Tato kniha byla napsána na základě osudů skutečných žítkovských žen, ne vše se však shoduje s realitou. Z úcty k těmto ženám a především k jejich rodinám, které dosud žijí na Žítkové, ve Starém Hrozenkově a v Drietomě, jsem se rozhodla použít pravá jména pouze v některých případech. Mnohé osudy či epizodické příběhy jsou připsány jiným z bohyní, některé jsou fiktivní.“

Jestli už také netušíte, co je fabulace a co skutečnost, doporučuji knihu i audioknihu jako podklad pro další úvahy. Surmena se mi jeví spíše křesťankou (byť používající zeliny/bylinky) nebo monoteistkou, což mi mate hlavu (vzhledem k pohanské minulosti našeho území). Možná bych potřebovala její vztah k živlům nějak povysvětlit… Surmena jim věří, stejně jako potřebnosti dobra. Surmena je naše česká Kurandera (Mamani). Je to zástupkyně dávné tradice přírodních léčitelek, šamanek s malinkou špetkou bílé magie jako Brida (Coelho), ale reálnější. Mám k ní blízký vztah, cítím se spojená s tím odkazem, který bohyně nesou. Nejsou to čarodějnice nebo feministky z Kopanic, ale nositelky dávné tradice matriarchátu, kdy jsme jako ženy znaly tajemství života.

Možná je řada dalších příběhů, které jsou ukryty mezi archivními krabicemi a leží jen ve společnosti ticha… Třeba Kateřina Tučková oživí některý z nich a my budeme hltat skutečnou potravu místo toho, abychom četli koniny nebo produkty mediálního fast foodu.

Audioknihu Žítkovské bohyně vydalo nakladatelství ADK-Prague

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení