Aktuality

Výzva na obranu knih

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Svaz českých knihkupců a nakladatelů vydal s ohledem na plánovanou daňovou reformu, podle níž by se měla sazba DPH na knihy zvednout z 10 procent na 20 procent, Výzvu na obranu knih. Zvýšení sazby DPH by totiž mohlo podle slov většiny knihkupců a nakladatelů vážně ohrozit budoucnost českých knih.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů hodlá Výzvu na obranu knih předložit vládě a parlamentu. Z jakého důvodu? Podle Svazu by totiž plánované zvýšení sazby DPH na knihy mohlo výrazně zredukovat knižní produkci a tisíce dalších knih by nemusely vůbec vyjít.

Svaz českých knihkupců a nakladatelů proto za podpory široké veřejnosti prostřednictvím Výzvy na obranu knih českou vládu a české poslance žádá, aby dalším daňovým zatížením knih, novin a časopisů nebránili volnému toku informací a výměně myšlenek. Zvýšení sazby na knihy by navíc mohlo mít mimořádně nepříznivý vliv i na čtenářské návyky a následně na celkovou vzdělanost české společnosti.

Podle odborníků má jakékoliv zvýšení DPH pro knižní produkci mnohem fatálnější následky než pro jiné oblasti hospodářství. Na rozdíl od oblečení, potravin či léků je totiž kniha zbytným zbožím – lidé si ji tak při vyšší ceně nekoupí, resp. koupí si méně výtisků. V případě zvýšení sazby DPH proto hrozí, že se zmenší objem tržeb, které se z prodeje vrátí nakladateli, což povede k tomu, že řada knižních projektů dříve reálných přestane být ekonomicky únosná. Bude proto vycházet méně titulů.

Průměr sazby DPH na knihy se ve vyspělých evropských zemích pohybuje mezi 5 až 6 procenty. Ve 24 zemích ze 27 zemí Evropské unie není DPH na knihy vyšší než 10 procent. Sazba DPH vyšší než 12 procent se na knihy uplatňuje pouze v Dánsku a Bulharsku.  Naopak nulové DPH na knihy mají ve Velké Británii, Irsku, Norsku i Chorvatsku (které není v EU).

Jestliže by se v České republice zvýšila sazba DPH na knihy, dostali bychom se na úroveň Bulharska (20 procent), Albánie (20 procent), Ukrajiny (20 procent) nebo Běloruska (18 procent).

Jak se Svaz českých knihkupců konkrétně vyjádřil k plánovanému zvýšení sazby DPH na knihy? Tady jsou jeho slova:
Chystané zvýšení DPH na knihy je cestou na evropskou periferii. Povede k výraznému poklesu množství vydávaných titulů, sníží přístup k novým myšlenkám a informacím, a sníží tak konkurenceschopnost České republiky, zvýší čtenářskou negramotnost a z ní plynoucí problémy nových generací při uplatňování se v dalším životě. Je to cesta, která doposud patřila v rámci evropských zemí pouze Bulharsku, Albánii, Ukrajině a Bělorusku.

Jste-li proti uplatnění likvidační sazby DPH na knihy, svoji podporu Výzvě na obranu knih můžete vyjádřit vlastnoručním podpisem na podpisovém archu nebo elektronicky na podpisovém formuláři, uveřejněném na webu Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Výzvu na obranu knih navíc můžete svými názory podpořit také na Facebooku.

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Věda života

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kniha života z nakladatelství Academia. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení