Aktuality

Celé Česko bude číst dětem, tentokrát ve školách a školkách

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
dite
Iniciativa Celé Česko čte dětem rozhazuje sítě. Od poloviny ledna letošního roku vybízí školy a školky k tomu, aby do svých metodik zapojily předčítání a společné čtení. Tímto počinem tak iniciativa apeluje na skutečnost, že se pravidelné čtení podílí na emočním rozvoji dítěte, učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově, rozvíjí jazyk, paměť a představivost, rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění anebo usnadňuje učení.

 

V rámci projektu Celé Česko čte dětem vznikly v polovině letošního ledna speciální programy „Klub škol, které čtou“ a „Klub školek, které čtou“. Organizátoři projektu tvrdí, že základní i mateřská škola by měla doplňovat domácí čtení. Dětem, kterým doma nikdo nečte, mohou navíc poskytnout příležitost ke každodennímu kontaktu se čteným slovem. Podle organizátorů navíc pravidelná konzumace knih chrání mladé čtenáře před závislostí na televizi a počítačích. Čtení tak může být dobrou alternativou vůči některým neduhům dnešní masové kultury.

V současné době je do projektu Celé Česko čte dětem zapojeno více než tři stovky společenských institucí. A to nejen knihovny, ale i dětská oddělení nemocnic, základní a mateřské školy, gymnázia, družiny, mateřská a rodinná centra, samotné obce a také náš internetový magazín Vašeliteratura.cz.

Projekt Celé Česko čte dětem mimo jiné nabízí vychovatelům a pedagogům, ale i rodičům seznam doporučených titulů pro různé věkové kategorie dětí a mládeže. Pro ilustraci uvádím několik příkladů ze seznamu:

Kategorie 0 – 4 roky
František Hrubín: Špalík veršů a pohádek
Karel Čapek: Dášenka
Zdeněk Miler, Eduard Petiška: Jak krtek ke kalhotkám přišel

Kategorie 4 – 6 let
Jiří Kolář: Z deníku kocoura Modroočka
Astrid Lingrenová: Pipi Dlouhoá punčocha
Václav Čtvrtek: Maková panenka a motýl Emanuel

Kategorie 6 – 8 let
Astrid Lindgrenová: Děti z Bullerbynu
Pohádky bratří Grimmů
Zdeněk Svěrák: Jaké je to asi v Čudu

Kategorie 8 – 10 let
Rudyard Kipling: Kniha džunglí
Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ
Daisy Mrázková: Slon a mravenec

Kategorie 12 – 14 let
J. R. R. Tolkien: Pán prstenů
Alan Marshall: Už zase skáču přes kaluže
Jules Verne: Tajuplný ostrov

logo


Na závěr bych vám chtěla položit jednu prostou otázku, na kterou můžete odpovídat v diskusi pod tímto článkem: Kterou knihu máte spojenou s dětstvím? Dovolím si odpovědět jako první. Osobně ráda vzpomínám nejen na pohádky Boženy Němcové a Karla Jaromíra Erbena, na Sekorovy Příhody Ferdy Mravence, na Karafiátovy Broučky, na Goscinnyho Mikulášovy patálie, ale i na Neználkovy příhody od Nikolaje Nosova, které mě jako předškolní dítko koncem 80. let fascinovaly bohatými a krásnými ilustracemi.

Komentáře   

 
Pavla
0 Pavla 2010-02-28 14:05
Jako malá jsem nejvíc zbožňovala knížku Pohádkový dědeček od Eduarda Petišky :-)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Marta Šimečková
0 Marta Šimečková 2010-02-28 14:20
Já jsem kromě Ferdy mravence měla ráda knížku Honzíkova cesta a Děti z Bullerbynu. A samozřejmě mezi klasiku patřily i pohádky B. Němcové a K. J. Erbena :D
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Hana Moualla
0 Hana Moualla 2010-03-01 15:25
Já měla ráda mnoho knížek, nejprve pohádky s obrázky Heleny Zmatlíkové, později bajky a Ronja dcera loupežníka a antické báje, od 14 jsem "žrala" detektivky, výpravné romány a Jane Eyre, tu jsem četla každý rok. :silly:
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení