Aktuality

Květnová Pevnost o Artušovi, pražském metru i Volání netvora

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Fantastická Pevnost se tentokrát opravdu vytáhla. Alespoň v mých očích, protože v květnu přinesla opravdu zajímavé číslo plné literárních i filmových recenzí a pozvánek. Pojďme se na něj blíže podívat.


Hlavním tématem se tentokrát stalo filmové zpracování legendy o králi Artušovi. V historii už spatřil světlo světa nejeden film či seriál o Excaliburu, kulatém stolu či kouzelníku Merlinovi. Přesto je stále kde čerpat a vytvářet nové a nové příběhy. Jedním z těch zajímavějších by mohl být právě v aktuální Legendě o meči. Redaktoři Pevnosti se v článku zároveň zaměřili na pátrání po prvních literárních zmínkách o Artušovi. Díky tomu v něm nechybí ani Kronika Geoffreyho z Monmouthu či Artušova smrt Thomase Maloryho.

Zmínit musím i další film Vetřelec, jehož nové zpracování s názvem Covenant rovněž zanedlouho vpadne do našich kin. Na tuto příležitost se samozřejmě můžete připravit i přečtením česky přeložených knih o těchto slizounech, kterých vyšla celá řada.

Nyní se už podívejme do literární rubriky, kde nalezneme opravdu velký počet recenzí a upoutávek na nedávno vyšlé tituly, protože vydavatelé prostě na fantastice nešetřili. Těšit se můžete na obsáhlou trilogii v jednom svazku s názvem Elenium, kterou napsal David Eddings. V ní se potkáte s černým rytířem, který nešetří ranami ani humorem. Dále jsou tu novinky Dcera čarodějnice Pauly Brackstonové, Caraval Stephanie Garberové, velice zajímavý Kouř Dana Vylety či Temná hmota autora Městečka Pines Blaka Croucha. Nedávno rovněž vyšlo další pokračování série Pohraničí Pavla Korněva, které nese název Temné odpoledne. Zapomenout nesmíme ani na Povídky ze světa podivných či Nejchladnější dívku ve městě chladu Holly Blackové. Ovšem to stále není všechno.

Zastoupení má i česká scéna. V nedávné době vyšel zajímavý debutový román Oskara Fuchse, který se jmenuje jednoduše Frost, ve kterém se potkáte s pěkně ostrým mágem. Lahůdkou je rovněž rozhovor s autorem knihy Podsvětí, která připomene slavnou Glukhovskyho sérii. Tentokrát se ovšem odehrává v pražském metru, takže ve vás zanechá ještě silnější zážitek. Na jejího tvůrce, Michala Šefaru, se můžete těšit i na festivalu Svět knihy.

Opravdovým bonbónkem je s autorem série Chaos či aktuálního Volání netvora, Patrickem Nessem. Dozvíte se v něm, proč se vrhl na literaturu pro dospívající a jak se mu spolupracovalo na filmu.

Pevnost tentokrát nabízí opravdu velkou porci literární složky a navíc vás pozve i na nejdůležitější události již zmiňovaného Světa knihy. Alespoň tedy ze světa fantastiky. Samozřejmě se můžete těšit i na další rubriky, a jako bonus i oboustranný plakát s Vetřelcem a Piráty z Karibiku. Tak koukejte mazat do trafiky.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Osamělý mrtvý muž

  Ode dneška soutěžíme o 3 knihy Osamělý mrtvý muž z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení