Aktuality

Březnová Pevnost láká na Logana i Roberta Fabiana

1 1 1 1 1 (0 hlasů)

Venku se konečně začíná oteplovat, takže březnovou Pevnost si můžete vzít třeba na blízkou lavičku. Z obálky na vás vykoukne vousatej Logan alias Wolverine, který právě vstupuje do kin. Vzhledem k velikosti a zajímavosti tohoto projektu se není čemu divit, že se jedná o téma měsíce. Ale jestliže nejste jeho příznivcem, nemusíte se vůbec bát. Na následujících stranách se dočkáte mnoha jiných článků i recenzí.

 

pevnostPřestože jsme literární magazín, musím zde zmínit ještě jednu filmovou novinku. Přibližně v polovině března vstoupí do kin další interpretace nesmrtelného příběhu Kráska a zvíře. Původní pohádka vznikla v roce 1740, její autorkou je Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve. Díky mnoha dalším literárním i filmovým interpretacím přežila až do dnešních dnů. Navíc se v ní objeví nezapomenutelná Hermiona z Harry Pottera. Samozřejmě myslím Emmu Watson.

Ale pojďme se konečně podívat i na literární novinky, knihou měsíce se tentokrát stala Planeta mezi dvěma slunci Roberta Fabiana. Nejedná se sice o žádnou novinku, ale aktuální vydání si přesto pozornost zaslouží. Proč? Protože je to prostě sci-fi klasika, která nestárne.

Mezi další recenze se zařadil Konec hlídky Stephena Kinga. Jedná se o závěrečnou část trilogie Bill Hodges, pojmenované podle postavy policisty v důchodu. Autor se v posledním dílu vrací od detektivek do fantastického světa. Hlavním záporákem je opět masový vrah zvaný pan Mercedes, který se nachází v léčebně. Podle vyšetření je zcela neškodný, přesto se ovšem velice brzy začnou v jeho okolí množit sebevraždy.

Těšit se můžete i na upoutávky na knihy Město mečů, Krvavé ostří či Divoká píseň. Podstatně větší prostor dostala série Psyové a Měňavci Nalini Singh. V ní se vypráví o světě, kde vedle lidí žije i rasa telepatů a „dlaků“.

Velice zajímavým přírůstkem na literárním poli je i Neviditelná knihovna od Genevieve Cogmanové. Už samotný název napovídá, že jednu z hlavních rolí v něm sehrají knihy a vše okolo nich. Tentokrát se podíváme na knihovnici, která sbírá cenné svazky a přináší je do obrovské knihovny. Její mise jsou velice nebezpečné a ta poslední bude opravdu složitá.

Po dvou povídkách od Jany Rečkové (Tichokraj) a Kristýny Sněgoňové (O snílcích a snovačích) se určitě nechte nalákat i na Grišu. Tato novinka z nakladatelství Fragment je jedním z nejzajímavějších objevů na poli young adult tohoto roku. Dočkáte se velké akce, zajímavého světa plného magie a detailně propracovaných hlavních i vedlejších postav.

V rozhovoru tentokrát odpovídal na dotazy redakce již zmiňovaný Robert Fabian. Rozhodně si ho nenechte ujít, protože se dozvíte podrobnosti o jeho Mariňácích, Vetřelčí sérii i Planetě mezi dvěma slunci.

Nechybějí samozřejmě ani další rubriky v čele s komiksem Matracmanem a radou profíka pro začínající spisovatele, či pravidelná dávka komiksů.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení