Aktuality

Výběr nejlepších knih za rok 2015 podle čtenářského hlasování GoodReads

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
kniha

Velká sociální síť čtenářů GoodReads každoročně nechává své uživatele vybrat nejlepší knihy za uplynulý rok. Soutěž je rozdělena podle žánru na několik kategorií, z nichž každá obsahuje dvacet knih. Z těch uživatelé hlasováním vyberou jednu, která dostane GoodReads Choice Awards.Podívejme se tedy, které knihy si čtenáři nejvíce oblíbili v minulém roce.
Nutno říci, že se jedná o zahraniční hlasování a některé knihy u nás ještě nevyšly. V takovém případě vás upozorníme a vy se můžete těšit, až kniha vyjde v českém překladu.

Beletrie

První místo: Harper Lee - Postav hlídku, 31 093 hlasů

Postav hlídku


Hlavní hrdinkou této knihy je Jean Loiuse Finchová. Postav hlídku se odehrává dvacet let po událostech z první knihy “Jako zabít ptáčka“. Kniha se točí kolem osudů Jean po návratu do rodného městečka. Kniha vyjde v českém překladu polovině tohoto roku. 

Harper Lee: Postav hlídku od 239 Kč

Druhé místo: Jojo Moyesová - Než jsem tě poznala, 19 838 hlasůZáhady a thrillery

První místo: Paula Hawkings - Dívka ve vlaku, 106 149 hlasů

Dívka ve vlaku
Rachel je obyčejná holky, která dojíždí každé ráno vlakem do Londýna. Cestou vždy vidí do bytu mladého páru, který ji přiroste k srdci a oba si dokonce pojmenuje. Jedno ráno Rachel při pohledu do bytu zjišťuje, že se z páru zůstal pouze muž a jeho družka je pryč. Rozhodne se do případu zamotat a najít svou oblíbenkyni. 

Hawkins Paula: Dívka ve vlaku od 278 Kč

Druhé místo: Stephen King - Právo nálezce, 32 451 hlasůFantasy

První místo: Neil Gaiman - Předběžné varování – Krátké fikce a disturbance, 33 681 hlasů

Předběžné varování


Kniha obsahující 25 povídek od známého a oblíbeného autora. Najdeme zde například povídku “Bezčasí”, napsanou v roce 2013 pro oblíbený seriál Pán času. V povídce “Dobrodružný příběh” se společně s autorem zamyslíme nad smrtí a nad příběhy lidí.

Neil Gaiman: Předběžné varování – Krátké fikce a disturbance od 237 Kč

Druhé místo: Victoria Schwab - A Darker Shade of Magic, 30 530 hlasů (zatím pouze v angličtině)Romantické

První místo: Colleen Hoover - Confes, 35 264 hlasů

Confess


Auburn Reed je jedna z žen, které mají svůj život naplánovaný do poslední vteřiny. Vše se ale změní jakmile vejde do studia za účelem hledání práce a zamiluje se Owena Gentryho. Opatrně mu nabídne své srdce, netuší však, že Owen má tajemství, které by mohlo zničit vše v co Auburn věřila. Kniha je zatím jen v angličtině.

Colleen Hoover: Confess  (EN) od 317 Kč

Druhé místo: E. L. James - Grey, 23 347 hlasů Science Fiction

První místo: Pierce Brown - Golden Son, 32 225 hlasů

Golden Son


Golden son je druhým dílem v trilogii Red Rising mladého autora Pierce Browna. Třetí díl vyjde v lednu tohoto roku a pokud nemáte problém s angličtinou, knihu rozhodně doporučujeme. Jde o velmi zajímavé a napínavé čtení. Kniha vypráví o muži jménem Darrow, který se snaží vybojovat svobodu svou i svého lidu v elitářské budoucnosti. 

Pierce Brown: Golden Son (EN) od 275 Kč

Druhé místo: Neal Stephenson - Seveneves, 15 710 hlasů (na překladu se pracuje)Horor

První místo: Dean Kontz - Saint Odd, 17 644 hlasů

Saint Odd


Saint Odd je sedmou a poslední knihou v sáze thrillerů o chlapci jménem Thomas, který umí rozmlouvat s mrtvými. Napínavá a skvěle zpracovaná knížka od autora známého svými napínavými knihami a smyslem pro tajemno.

Dean Koontz: Saint Odd (EN) od 282 Kč

Druhé místo: Christina Henry - Alice, 11 845 hlasůVybrali jsme pro vás knihy, které nás nejvíce zaujaly. Pokud chcete vidět všech šestnáct kategorií, můžete se podívat zde. Každá kategorie obsahuje dvacet knih, pokud tedy nemáte zrovna co číst, nechte se inspirovat. 

Protože se jedná o zahraniční soutěž, jsou některé knihy v angličtině. 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení