Aktuality

Tipy na knihy – děti

1 1 1 1 1 (1 hlas)
kluk

Každý rok si člověk láme hlavu nad tím, co by měl svým blízkým dát pod stromeček. Kniha je dárkem, který potěší nejednoho z nás. Otázkou ale zůstává, jak si v tak velkém množství vybrat tu pravou. Dovolili jsme si pro vás připravit sérii článků, které vám výběr trochu usnadní. Dnes se zaměříme na naše nejmenší.


knihaPřed mnoha lety odstartovala J.K. Rowlingová vyprávění o malém brýlatém chlapci, který se dozví, že není až tak úplně obyčejný, jak si vždycky myslel. Letos vyšel Harry Potter a Kámen mudrců v nakladatelství Albatros znovu. Tentokrát ale obohacen o krásné ilustrace. Pokud tedy máte dítě, které má rádo fantasy a Harryho ještě nezná, nechte ho díky knize vstoupit do kouzelného světa, kde nic není nemožné.

Pokud se vašemu malému rošťákovi nechce číst, nebo to ještě neumí, je na trhu nepřeberné množství audioknih. Jednou z nich je Lentilka pro dědu Edu a Trenky přes kalhoty, kterou vydalo nakladatelství Albatros. Jedná se o příběh, který zábavnou formou dětem vysvětlí problémy s Alzheimerovou chorobou. Děti se s ní mohou setkat u svých prarodičů a často nechápou, proč najednou děda neví, kdy má narozeniny, nebo proč babička vyběhla ven jen v papučích a županu.

V nakladatelství Host si pro děti připravili knihu velice zajímavou. Jmenuje se Kdo si prdnul u dvora? a tato otázka provází malého čtenáře celým příběhem. Kniha vtipně zpracovává situaci, která je známá každému dítěti již od útlého věku. A jelikož prdí všichni, pobaví se u ní zajisté i předčítající rodiče.

Čtenáři, kteří si oblíbili příběhy Vikinga Tappiho, ocení vánoční verzi jeho dobrodružství Tappi a první sníh. Deset krátkých příběhů s překrásnými ilustracemi dovedou děti do Šeptajícího lesa, kde Viking bydlí. Každý den se se svým přítelem sobem vydávají na procházky a sledují zvířátka připravující se na zimu. Z některých se stanou jejich přátelé, s jinými zažijí zajímavá dobrodružství. Nakonec ale vše dobře dopadne.

Jsou knihy, které patří mezi klasiku. Četly je babičky, rodiče a teď je mohou číst i vaše děti. Mezi takové nestárnoucí hrdiny patří zajisté Ferda Mravenec. Je to chlapík, který si poradí s prací všeho druhu. Zapřáhne kočár, zachrání slečnu Berušku, uspořádá hostinu pro malé ploštice… a mnoho dalšího. Souborné vydání všech tří knih Ondřeje Sekory Kniha Ferdy Mravence vydává nakladatelství Knižní klub.

Pokud jste si z námi vybraných knih nevybrali, podívejte se na naše stránky, jsou zde recenze na další dětské knihy. Třeba vám některá z nich padne do oka.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení