Aktuality

Píšete rádi? Jsou tady soutěže i výzva autorům

1 1 1 1 1 (1 hlas)
tyle=

Pokud rádi píšete a nepatříte zrovna mezi renomované autory, o něž se nakladatelství perou a předhánějí se v lákavých finančních nabídkách, máte možná na počítači v pomyslném šuplíku, jak se kdysi říkalo, řadu textů, o nichž si myslíte, že by je měli číst i jiní lidé, než jen nejbližší přátelé. Kam tedy s nimi?

 

Na internetu existuje mnoho stránek, kam je možno texty umístit a vystavit očím široké veřejnosti, zpravidla však narazíte na několik problémů. Tím prvním je přeplněnost takových stránek a tím i malá šance, že si čtenáři všimnou dobrého článku mezi nepřehlednou záplavou odpadu. S tím souvisí i otázka, zda je mezi čtenáři někdo, kdo může začínajícímu autorovi pomoct v kariéře. Za další zádrhel můžeme považovat nedostatek kvalitní zpětné vazby.

Existují však ještě jiné cesty, jak práce prezentovat. Pokud pomineme obesílání nakladatelství, což má smysl jen v případě, že má autor k dispozici ucelené dílo (román, básnickou či povídkovou sbírku) můžeme zkusit literární časopis nebo soutěž. Vyhlašovaných soutěží je velké množství, jejich seznam řazený podle data uzávěrky najdete na našich stránkách http://www.vaseliteratura.cz/souteze/literarni-souteze/255-prehled-literarnich-soutezi.html.  Jednu z nich, která má zajímavé téma a zajímavé lidi v porotě, jsem pro vás vybral.Právnická povídka 2016

Právnická fakulta Masarykovy univerzity vyhlašuje soutěž Právnická povídka 2016 o nejlepší povídku, fejeton nebo báseň s právní tematikou.
Idea této nové literární soutěže se zrodila na místní Katedře právní teorie a jejím cílem je nejen přispět k rozvoji právní stylistiky, ale utužit i vzájemné vztahy mezi světem práva a umění. Obě oblasti se totiž odedávna vzájemně inspirovaly. Soudní procesy se nejednou staly námětem děl velkých spisovatelů (ať už vzpomeneme Tolstého Vzkříšení, Camusova Cizince nebo Kafkův proslulý Proces) a ty následně i oblíbenou četbou mnoha soudců, advokátů a právních teoretiků. Někteří z nich je přitom dokonce neváhali citovat ve svých pracích. Snad se to může zdát překvapivé, ale na Kafkovo nebo Orwellovo jméno dnes můžeme narazit i v judikatuře Ústavního soudu České republiky!


Dobrá zpráva je, že se této soutěže může zúčastnit kdokoliv – ačkoliv je o právu, není určena výlučně pro právníky. Soutěžní texty, jejichž délka a forma nejsou nijak omezeny, je třeba odeslat spolu s oficiální přihláškou nejpozději do 31. 12. 2015 na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. O vítězích, kteří budou oceněni hmotnými cenami, rozhodne porota ve složení Blanka Čechová, Petr Hajn, Ivo Jahelka, Martin Škop a Miloš Večeřa. Vyhlášení výsledků proběhne v Brně 3. února 2016 formou literárního večera v prostorách domu Skleněná louka. Nejlepší texty budou zveřejněny v souborné publikaci.
Podrobnější informace o soutěži lze čerpat na oficiálních internetových stránkách povidka.law.muni.cz.Další možností je zkusit poslat povídku či báseň do dobrého literárního časopisu. Jeden z nich jsme vám už představili v článku http://www.vaseliteratura.cz/predstavujeme/predstavujeme/3979-lukas-vavrecka-partonyma.html. Čtvrtletník Partonyma v tuto dobu vyzval autory, aby poslali své příspěvky. Pochlubit se zveřejněním v tomto časopise má svou váhu, protože jde o publikování vedle renomovaných autorů, jako je Vlastimil Vondruška, Jiří Padavět nebo Ivana Myšková.


 

Partonyma – výzva autorům

 

Literární čtvrtletník Partonyma (www.partonyma.cz) připravuje nové číslo. V souvislosti s tím otevírá možnost publikace autorům prózy a poezie, ale také autorům odborných textů, esejí a recenzí.
Tématem tohoto čísla je „Padesát odstínů zeleně". Autoři mohou zasílat texty s přírodní tematikou, ale autorské invenci se meze nekladou, do zeleného tématu se schová mnohé.
Texty redakci zasílejte prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (prosíme autory, aby si prostudovali podrobnější informace k rozsahu a formátu zasílaných prací, umístěné na webu www.partonyma.cz). Redakce časopisu texty zhodnotí a po autorské uzávěrce (stanovena na 7. 1. 2016) autory informuje, zda budou jejich texty v časopise otištěny.

 

 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Dobrá tak akorát

  Ode dneška soutěžíme o knihu Dobrá tak akorát z nakladatelství Motto. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení