Aktuality

Píšete rádi? Jsou tady soutěže i výzva autorům

1 1 1 1 1 (1 hlas)
tyle=

Pokud rádi píšete a nepatříte zrovna mezi renomované autory, o něž se nakladatelství perou a předhánějí se v lákavých finančních nabídkách, máte možná na počítači v pomyslném šuplíku, jak se kdysi říkalo, řadu textů, o nichž si myslíte, že by je měli číst i jiní lidé, než jen nejbližší přátelé. Kam tedy s nimi?

 

Na internetu existuje mnoho stránek, kam je možno texty umístit a vystavit očím široké veřejnosti, zpravidla však narazíte na několik problémů. Tím prvním je přeplněnost takových stránek a tím i malá šance, že si čtenáři všimnou dobrého článku mezi nepřehlednou záplavou odpadu. S tím souvisí i otázka, zda je mezi čtenáři někdo, kdo může začínajícímu autorovi pomoct v kariéře. Za další zádrhel můžeme považovat nedostatek kvalitní zpětné vazby.

Existují však ještě jiné cesty, jak práce prezentovat. Pokud pomineme obesílání nakladatelství, což má smysl jen v případě, že má autor k dispozici ucelené dílo (román, básnickou či povídkovou sbírku) můžeme zkusit literární časopis nebo soutěž. Vyhlašovaných soutěží je velké množství, jejich seznam řazený podle data uzávěrky najdete na našich stránkách http://www.vaseliteratura.cz/souteze/literarni-souteze/255-prehled-literarnich-soutezi.html.  Jednu z nich, která má zajímavé téma a zajímavé lidi v porotě, jsem pro vás vybral.Právnická povídka 2016

Právnická fakulta Masarykovy univerzity vyhlašuje soutěž Právnická povídka 2016 o nejlepší povídku, fejeton nebo báseň s právní tematikou.
Idea této nové literární soutěže se zrodila na místní Katedře právní teorie a jejím cílem je nejen přispět k rozvoji právní stylistiky, ale utužit i vzájemné vztahy mezi světem práva a umění. Obě oblasti se totiž odedávna vzájemně inspirovaly. Soudní procesy se nejednou staly námětem děl velkých spisovatelů (ať už vzpomeneme Tolstého Vzkříšení, Camusova Cizince nebo Kafkův proslulý Proces) a ty následně i oblíbenou četbou mnoha soudců, advokátů a právních teoretiků. Někteří z nich je přitom dokonce neváhali citovat ve svých pracích. Snad se to může zdát překvapivé, ale na Kafkovo nebo Orwellovo jméno dnes můžeme narazit i v judikatuře Ústavního soudu České republiky!


Dobrá zpráva je, že se této soutěže může zúčastnit kdokoliv – ačkoliv je o právu, není určena výlučně pro právníky. Soutěžní texty, jejichž délka a forma nejsou nijak omezeny, je třeba odeslat spolu s oficiální přihláškou nejpozději do 31. 12. 2015 na emailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. O vítězích, kteří budou oceněni hmotnými cenami, rozhodne porota ve složení Blanka Čechová, Petr Hajn, Ivo Jahelka, Martin Škop a Miloš Večeřa. Vyhlášení výsledků proběhne v Brně 3. února 2016 formou literárního večera v prostorách domu Skleněná louka. Nejlepší texty budou zveřejněny v souborné publikaci.
Podrobnější informace o soutěži lze čerpat na oficiálních internetových stránkách povidka.law.muni.cz.Další možností je zkusit poslat povídku či báseň do dobrého literárního časopisu. Jeden z nich jsme vám už představili v článku http://www.vaseliteratura.cz/predstavujeme/predstavujeme/3979-lukas-vavrecka-partonyma.html. Čtvrtletník Partonyma v tuto dobu vyzval autory, aby poslali své příspěvky. Pochlubit se zveřejněním v tomto časopise má svou váhu, protože jde o publikování vedle renomovaných autorů, jako je Vlastimil Vondruška, Jiří Padavět nebo Ivana Myšková.


 

Partonyma – výzva autorům

 

Literární čtvrtletník Partonyma (www.partonyma.cz) připravuje nové číslo. V souvislosti s tím otevírá možnost publikace autorům prózy a poezie, ale také autorům odborných textů, esejí a recenzí.
Tématem tohoto čísla je „Padesát odstínů zeleně". Autoři mohou zasílat texty s přírodní tematikou, ale autorské invenci se meze nekladou, do zeleného tématu se schová mnohé.
Texty redakci zasílejte prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (prosíme autory, aby si prostudovali podrobnější informace k rozsahu a formátu zasílaných prací, umístěné na webu www.partonyma.cz). Redakce časopisu texty zhodnotí a po autorské uzávěrce (stanovena na 7. 1. 2016) autory informuje, zda budou jejich texty v časopise otištěny.

 

 

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení