Aktuality

Definitivní program 5. Ostravského knižního veletrhu zveřejněn

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
img src=

5. Ostravský knižní veletrh započne za několik dní, v pátek 6. března a potrvá do neděle 8. března na výstavišti Černá louka. Jde o první podobnou akci tohoto roku a kromě expozicí vystavovatelů se můžeme těšit i na doprovodný program. Nyní už máme k dispozici jeho první verzi. Jak upozorňuje programová ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová, program není ještě definitivní a očekávají se další velmi zajímavá jména. Definitivní verzi programu si můžete přečíst zde.

 

Doprovodný program 5. Ostravského knižního veletrhu
6. - 8. března 2015, výstaviště Černá louka Ostrava

Pátek 6. března
10.00 Začátek veletrhu
11.00 Vyhlášení vítězů soutěže O nejhezčí básničku na téma: Až jednou budu velká/velký (pořádají Ostravské výstavy, a.s.)
12.00 Kouzelné čtení - Nechte knihy mluvit (pořádá Albi česká republika, a.s.)
12.30 Vynálezce Alva - Přijďte si sestrojit vlastní vynález. Na účastníky čekají nejen autoři knížky, ale také Nobelova cena! Účinkují Klára Smolíková, Luděk Bárta a dobrovolníci z publika, moderuje Klára Smolíková, pořádá Edice ČT.
13.15 Příběh templářů 2 - Zánik řádu templářů a jeho pokračování v tajných organizacích a rytířských řádech. Představení knihy a autogramiáda Bohumila Vurma a Zuzany Foffové. Moderuje Jitka Saturková, pořádá Edice ČT
14.00 Méďové na cestách... s Václavem Chaloupkem
Svérázný "medvědí" cestopis pro celou rodinu a dětské obrázkové leporelo představí jeho autor, bez něhož si večerníčky se zvířecími hrdiny už neumíme představit. Moderuje Jitka Saturková, pořádá Edice ČT.
14.45 Naučte se fotografovat... se Zoner Pressem! (lektor Pavel Kristián)
15.30 Jan Čermák: Kalevala Eliase Lönnrota a Josefa Holečka v moderní kritické perspektivě - nové unikátní vydání finského eposu z nakladatelství Academia představí rada Finského velvyslanectví Ari Tasanen
16.30 Markéta Hejkalová: Rudé paprsky severního slunce - autogramiáda na stánku nakladatelství Hejkal
16.00 Arnošt Vašíček: Tajuplné objevy - představení nové knihy (pořádá nakladatelství Mystery Film)
17.00 Setkání s Michalem Vieweghem (pořádá nakladatelství Druhé město)

Sobota 7. března
10.00 Začátek druhého dne veletrhu
10.30 Autogramiáda Michala Viewegha na stánku nakladatelství Druhé město
10.30 Bludišťáci - zábavná soutěž dvou týmů ve znalostech, postřehu a pohotovosti. Moderuje Roman Pastorek, pořádá Edice ČT
11.00 Arnošt Vašíček: Utajený svět - představení nové knihy (pořádá nakladatelství Mystery Film)
12.00 Vaříme podle Herbáře č. 2 - představení knihy a autogramiáda Kateřiny Winterové a Lindy Rybové. Moderuje Roman Pastorek, pořádá Edice ČT
12.30 Wifina - představení knihy a jejího autora Martina Poláčka. Autogramiáda autora a dětských moderátorů pořadu Wifina Jakuba, Kariny, Terezy, Matěje a Veroniky. Moderují wifiňáci, pořádá Edice ČT
13.00 Petr Vrchlabský: S pamětí v zádech - prezentace kulturního průvodce Ostravou z nakladatelství Protimluv
13.30 Dora Čechova - autorka oceňované knihy Nechtěl jsem být Leninem čte z připravované knihy povídek Padaná lední jablka.
14.15 Martin Jun přečte ukázku z románu Doživotí, jehož téma na české literární scéně vzbudilo nemalý rozruch a vyznačuje se neotřelou formou i čtivým jazykem.
15.00 Ringišpil aneb Těpatdřystyfulatduperele - Kolotoč autorského čtení z novinek členů ostravské pobočky Obce spisovatelů České republiky. Aleš Dostál, Jana Hochmannová, Božena Klímová, Jana Richterová,  Lydie Romanská, Miroslav Sehnal, Jarmila M. Skalná, Miroslav Stoniš, Radana Šatánková, Břetislav Uhlář a Soňa Záchová.


Neděle 8. března
10.00 Začátek třetího dne veletrhu
10.30 Draci v hrnci - představení dětské kuchařky a autogramiáda Jany Strýčkové, Kamily Teslíkové a Oskara. Moderuje Jolanda Pilařová, pořádá Edice ČT
11.15 Kateřina Tomanová: Jahody pro Popelku aneb ON má jinou - autorské čtení
13.00 Ivan Bohuš: Tatranské chaty - majáky v moři skal a sněhu (zajímavou knihu představuje nakladatelství I&B z Tatranské Lomnice)
14.00 Briketa - antologie ostravské poezie - prezentace knihy z nakladatelství Větrné mlýny
14.30 Měsíc autorského čtení 2015 - pozvánka na literární festival
16.00 Konec 5. Ostravského knižního veletrhu

Více informací na stránkách www.cerna-louka.cz a www.hejkal.cz .
Není-li uvedeno jinak, koná se na scéně Fata Morgana přímo ve veletržním sále.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení