Aktuality

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2014

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
tyle=

HAVLÍČKŮV BROD – Skončil další knižní veletrh, tentokrát v Kulturním domě Ostrov. Z akce, která se nese ve znamení knih a příliš úzkých přecpaných uliček, si můžete přečíst dva krátké rozhovory s Evou Střížovskou a Tomášem Jirákem. Oba vznikaly během pěti minut přímo na prodejních stáncích za nedostatku místa a nadbytku hluku.

 


Eva Střížovská: Česká patriotka, která zcestovala svět


Šéfredaktorka Českého dialogu byla velmi překvapená, když jsem ji pozdravila a pak požádala o rozhovor. Eva Střížovská totiž cestuje po světě a úspěšně navazuje kontakty s Čechy žijícími v zahraničí. Jak vyšlo najevo v průběhu rozhovoru, je mezi nimi poměrně známá. Za svůj vlastenecký přínos už dostala i ocenění. Když jsem na tuto skutečnost poukázala s tím, že ve své profesi dosahuje úspěchů, pokrčila rameny: „Ano, můžu říct, že jsem něčeho dosáhla. Ale víte, já se s tím nikam necpu,“ Využily jsme čas a krátce jsme si popovídaly o její připravované knize Všechny moje Ameriky: I. Cali.


Kolikátá kniha o Americe tohle bude?
Už jsem napsala tři. Původně jsem zamýšlela, že s Amerikama skončím, do té poslední jsem chtěla shrnout Severní a Jižní Ameriku a Kanadu. Pak jsem jela do Kalifornie a zjistila jsem, že tam žila spousta zajímavých lidí, třeba Jiří Voskovec nebo Jack London. Tak z toho vznikla samostatná kniha. Jmenuje se Všechny moje Ameriky: I. Cali, tak oni tomu zkráceně říkají (California – pozn. red.). Takže po téhle bude bohužel následovat ještě další. (Smích)


Co v ní najdeme?
V Kalifornii jsem potkala moji překladatelku, paní doktorku Marii Dolanskou. Zcela nezištně mi perfektně přeložila dvě knihy. Zastihla jsem ji, ještě než umřela, a byla jsem šťastná, že jsme se potkaly. Byla velmi zajímavá a osobitá. Takže o ní se tam dočtete. Jinak jsou tam lidi jako Voskovec, London, ale i spousta dalších osobností, které tam žily nebo žijí. A taky reportáže z různých míst.


Jak jste na všechny ty osobnosti a místa přišla?
Na cestách jsem potkávala samé příjemné Čechy, kteří tam žijí hrozně dlouho. I když někteří tam byli od roku osmdesát čtyři, což mě překvapilo. Ale všichni ti, které jsem potkala, se dobře uplatnili. No a ti krajané jsou ke mně moc hodní. Já si seženu letenku, přiletím někam a oni mě vozí na zajímavá, památná místa. Rádi se jimi pochlubí, abychom i my tady o nich věděli. Třeba Jack London. Byla jsem u jeho hrobu a v jeho muzeu. To je něco úžasného.


O vás je mezi zahraničními Čechy tak velký zájem?
Oni se dokonce dohadují, že například v pondělí mě vezou Novákovi, v úterý Dvořákovi, ve středu Palírkovi a tak dále.


Jak jste na tom s cestováním po Evropě?
Jezdím pravidelně do Švédska, protože tam je vždycky v květnu setkání krajanů z celé Skandinávie. Jsou to většinou lidé, kteří odešli v roce šedesát osm. Jsou velmi kamarádští. Jinak Evropu jsem projela taky celou. Znám krajany z Anglie, Francie, ale zase jich neznám moc například z Itálie.


Zkoušela jste někdy kontaktovat i Milana Kunderu?
Ne, to jsem ani nezkoušela, protože jsem věděla, že by to nevyšlo.


Ani jste nad tím nikdy neuvažovala?
Ne. Já jsem o tom hodně četla, že všechny odmítá. A víte, on ani není moje parketa, i když píše samozřejmě krásně.


Na čem teď pracujete?
Pokračuju v Českém dialogu na internetu. Je to prima, protože je to méně práce než tištěná verze. Dělám dvacátý Český kalendář, který je velmi oblíbený jak doma, tak i ve světě. Lidé se mě ptají, kolik mám čtenářů doma a v zahraničí. Je to úplně půl na půl. Ono tady je plno rodin, které mají někoho venku, takže je zajímá to, co píšeme.


Kdo je Eva Střížovská
Eva Střížovská se narodila v březnu 1943. Je zakladatelkou a šéfredaktorkou Českého dialogu. Tento časopis pro Čechy v zahraničí vznikl v roce 1990 v tištěné formě, od roku 2012 je možné jej najít na internetu. Eva Střížovská cestuje po světě, organizuje konference, besedy a setkání. Za svou práci dostala Zlatou plaketu cti Jana Masaryka za přínos k rozvoji vztahů se zahraničními Čechy a ocenění Český patriot. Vydané knihy: Howdy from Texas I., Howdy from Texas II., Mezi našimi v Klokánii, Velké pláně a další velké zážitky.

 

Tomáš Jirák: Autor knih pro muže

Tomáš Jirák měl svůj stánek pokrytý pouze výtisky poměrné útlé knížečky Malta, ke které zájemcům rovnou připojil i autogram. Po jejím otevření jsem se dočetla, že autor stojící na druhé straně stolu sám sebe žertem považuje za tvůrce románu pro muže. Muži totiž údajně čtou méně než ženy, a tak je třeba pro ně literaturu dostatečně ozvláštnit.


Proč si myslíte, že muži málo čtou?
Viděl jsem nějakou statistiku, kde jsem se to dočetl. Nevím, jestli je v tom nějaký psychologický důvod. Možná, že ženy mají větší smysl pro detail, jsou takové pilnější, takže vnímání příběhu a informací přes knihu je pro ně přijatelnější než pro muže, kteří ho radši vidí v televizi.


Jak toho muže chcete ke knize dostat?
Moje kniha obsahuje drobné prvky dobrodružství, třeba plavbu na lodi, která skončí ztroskotáním, což by mohlo muže zajímat. Jak znám příběhy od konkurenčních autorů, tak jsou tam většinou hodně zajímavé vztahy, ale pořád je to takové venčení pudlíka s mašlí kolem krku po městě.  Já jsem si říkal, že ty vztahy jsou zajímavé, ale občas by tam mohla padnout nějaké dobrodružná věc, která by mohla zajímat právě ty muže.


Takže čím víc akce a dobrodružství, tím by to mohlo být potenciálně zajímavější?
Ano. Trošku akce, trošku neobvyklých situací, nebezpečí a podobně. To je to, co je v knize navíc oproti jiným autorům.


A kolik mužů si tady na veletrhu Maltu koupilo?
No na veletrhu mi to moc nefunguje, zatím si to koupili pouze dva muži. Ale bude to asi tím, že jsem tady mnoho knih neprodal. Veletrh asi není nejlepší místo pro prodej, protože tady je inflace knih. Je jich tu tolik, že úplně ztrácejí svou hodnotu. Možná lidé utratí peníze dole, pak vyjdou sem na ochoz a už jim žádné navíc ani nezbývají. Navíc se ty knihy dají koupit v e-shopech za poměrně příznivou cenu, takže to je možná taky důvod, proč tady prodej tolik nekvete.


Máte tedy nějaký přehled o tom, jestli si to ti muži jinak kupují? Dá se to vůbec zjistit?
Nedá. (smích)


Takže netušíte?
Jsem pouze v oblasti domněnek.


Oficiální anotace knihy Malta
Román Malta vypráví příběh manželů, podnikatele a lékařky, kteří se rozhodli přečkat truchlivou středoevropskou zimu v teple u moře. Sledujeme jejich zpočátku poněkud rozpačitý a nečinný pobyt na Maltě, který kontrastuje s tím, co prožívají jejich dospělé děti doma. Syn na tři měsíce převezme tátovu firmu, odhalí jisté finanční nesrovnalosti a ještě se spustí se sekretářkou. Dcera trpí nejistotou v partnerském vztahu a pomalu na ni doléhá panika zavírajících se dveří. Na rodiče však na Maltě číhá nebezpečí, o němž nemají ani tušení. Je to islámský terorismus nebo bohatý mladý manželský pár, s nímž se spřátelí? Odpověď najdete v této napínavé knize, kterou neodložíte, dokud ji nedočtete.

Letošním mottem veletrhu byly Knihy a hvězdy, tedy slavní spisovatelé, kteří se Havlíčkova Brodu rádi vracejí. Navzdory tomu, že Eva Střížovská ani Tomáš Jirák nebyli pro hosty natolik atraktivní jako třeba Michal Viewegh, jejich přítomnost je důkazem toho, že veletrh je místo plné různorodých osobností. Stačí se jen pořádně rozhlédnout.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení