Aktuality

Na dovolenou s knížkou? Ne tak docela. Obliba digitálních publikací vzrostla meziročně na trojnásobek

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
denik

Nabídka e-knih na českém trhu se meziročně téměř ztrojnásobila. Stejně vzrostla i poptávka čtenářů. Skladnost čtečky nabité digitálními bestsellery lidé ocení zvlášť o dovolených. Za cenu jedné vázané knihy pořídí několik elektronických, aniž by se museli bát, že překročí váhový limit přepravce. Jejich pořízení je díky specializovaným portálům dílem okamžiku.

 

knihaJedno z největších českých nakladatelství, Fragment, rozšiřuje svou nabídku o elektronické verze knih od roku 2011. Tehdy uvedlo bezmála 70 e-publikací. Od té doby roste výběr digitálních titulů o desítky kusů ročně. „Ke konci roku 2012 jsme na trh uvedli 112 e-knih, do konce dubna letošního roku jich bylo už 155 a neustále přidáváme další,“ uvedl Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment. 

„Zájem čtenářů o e-knihy se rychle zvyšuje, stejně jako nabídka digitálních titulů, v meziročním srovnání až trojnásobně. Do budoucích pěti let očekáváme nárůst podílu digitálních knih na trhu ze současného jednoho procenta na 10 a více procent. Oba produkty, jak papírové knihy, tak e-knihy, mají na trhu své místo vedle sebe a postupně se budou vzájemně doplňovat,“ míní Pavel Nýč. Příznivý vývoj trhu elektronických publikací potvrzuje i zástupce prodejního serveru Palmknihy.cz Jiří Vlček: „Meziroční posun je velmi výrazný, téměř trojnásobný.“ Zatímco na konci května 2012 portál Palmknihy.cz nabízel 1696 titulů od 60 různých nakladatelů, dnes si může návštěvník vybrat ze 4943 digitálních knih od 140 nakladatelů. 

Podle Pavla Nýče ve většině případů kopíruje popularita e-knih své tištěné předlohy. Největší zájem eviduje Nakladatelství Fragment u celosvětově úspěšných edic Odkaz Dračích jezdců, Hunger Games a Upíří deníky, z českých autorů vedou žebříčky prodejnosti e-knih Staré pověsti české – pro děti a Ivan Mládek – Fejetony. „Zajímavou výjimkou je titul L. N. Tolstoj – Anna Karenina – ve zkrácené verzi pro studenty. Na knižním trhu tento titul nijak zvlášť neprorazil, ale jako e-kniha patří k nadprůměru,“ prohlásil Pavel Nýč. Důvodem může být právě zaujetí mladé generace moderními technologiemi a možnost rychlého stažení digitální knihy do chytrého telefonu, tabletu nebo čtečky.

Velkou výhodou e-knih je jejich okamžitá dostupnost, nikdy se nestane, že by e-kniha „nebyla skladem“. Pokud je čtenář v dosahu internetového připojení, může získat e-knihu kdykoli a kdekoli, třeba právě na dovolené. Ve všem ostatním – obsahu, úpravě stránek, formátování – se však e-tituly neliší od původních tištěných knih. „Cenově vyjde elektronická kniha o 20 až 60 procent levněji než její tištěná předloha,“ vyčíslil Pavel Nýč z Nakladatelství Fragment.

Kdo rád čte a chystá se na dovolenou, jsou pro něj digitální knihy ideálním řešením – objem ani váhu zavazadla e-knihy nijak neovlivní. Už minulé léto podle průzkumu společnosti Mag Consulting nahradila klasické knihy těmi elektronickými třetina cestovatelů, kteří jsou zvyklí na dovolené číst. S přihlédnutím k výše uvedeným údajům o meziročním nárůstu nabídky i poptávky po e-titulech budou papírové knihy už letos na plážích, chatách, v letadlech a autobusech nejspíš v menšině.

 

Komentáře   

 
Alena
+2 Odp.: Na dovolenou s knížkou? Ne tak docela. Obliba digitálních publikací vzrostla meziročně na trojnásobek Alena 2013-06-20 16:24
To je nějaký PR článek Fragmentu? Smutné, čím dál míň mě tenhle portál baví :-|
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
PavlaSkl
+1 Odp.: Na dovolenou s knížkou? Ne tak docela. Obliba digitálních publikací vzrostla meziročně na trojnásobek PavlaSkl 2013-06-21 15:15
Za cenu jedné papírové rozhodně nepořídíte několik elektronických. E-knihy stojí jen o pár korun méně než papírové (když odmyslím různé klasiky zdarma).
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení