Aktuality

Soutěž Hledá se autor bestselleru objevila nové talenty. Autoři originálně propojili pohádku s realitou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
stroj

Třetí ročník veřejné literární soutěže Hledá se autor bestselleru odhalil svých pět vítězů. Absolutní prvenství získala Pohádka o námořníkovi od dvaačtyřicetiletého Emanuela Svobody. Další čtyři oceněné pozice obsadila díla Lída a tři vajíčka, Tam, kde to všechno končí, Pohádky a Třicet přání. Společnou elektronickou publikaci všech pěti „moderních pohádek pro dospělé“ vydá Nakladatelství Fragment v první půli května. Výtěžek z prodeje bude věnován na konto Centra Paraple.

 

slecna„Ukázalo se, že téma moderní pohádky pro dospělé je pro mnoho píšících autorů záludné a těžko uchopitelné, naši finalisté však prokázali velkou fantazii a notnou dávku originality, kterou jsme přesně hledali. Všechny vítězné pohádky jsou velmi kvalitní a určitě stojí za přečtení,“ uvedl Pavel Nýč, spolumajitel Nakladatelství Fragment, které soutěž organizovalo.

O vysoké úrovni všech patnácti finálových pohádek svědčí také jejich velká vyrovnanost před odbornou porotou. V průměrném žebříčku kulturních redaktorů Kateřiny Farné z Práva, Kláry Kubíčkové z MF Dnes, Petra Fischera z Hospodářských novin a Stanislava Šulce z E15 dělilo druhou a sedmou pozici pouhých tři a půl bodu. Přesto mají začínající autoři s pomocí nakladatelství co zlepšovat.

„Většina autorů se na prvních stranách pokusila o jednu z nejtěžších věcí v literatuře, tedy napsat erotickou scénu. Zřejmě ve snaze upoutat si tak dobrovolně zkomplikovali situaci. Dalším nešvarem byla snaha popsat doslovně úplně všechno včetně detailů nepodstatných pro děj, používání velkého množství nadbytečných plevelných slov, přívlastků a cizích výrazů. Často převažovala snaha se předvést a být za každou cenu až fantasmagoricky originální, než vyprávět příběh,“ finálové příspěvky Klára Kubíčková z MF Dnes. „Naopak pozitivně mě překvapila schopnost většiny autorů dobře rytmizovat přímou řeč, což také není snadné, někteří byli opravdu vtipní a setkala jsem se i s několika obrazy, které mi dlouho zůstanou v hlavě.“

Z celkového počtu 223 soutěžních prací vybralo Nakladatelství Fragment nejprve 15 nejlepších a jejich části uveřejnilo na webu www.hledaseautor.cz. Konečné rozhodnutí, které příběhy patří do společné e-knihy, vzešlo z mínění odborné poroty a hlasování veřejnosti. Druhého kola se zúčastnilo přes 2 400 hlasujících.

V nejbližších dnech čeká úspěšné autory řada procesů, které důvěrně zná každý spisovatel: podpis smlouvy s nakladatelstvím, zredigování textu, jeho jazyková úprava a finální sazba. E-kniha Hledá se autor bestselleru 2013 vyjde v Nakladatelství Fragment nejpozději 17. května. O den později se vítězové soutěže představí při autorském čtení na veletrhu Svět knihy.

Pořadí pěti pohádek, které v květnu vyjdou ve společné e-knize Hledá se autor bestselleru 2013: 
1. Pohádka o námořníkovi (Emanuel Svoboda, 42 let)
2. Lída a tři vajíčka (Šárka Kadlubcová, 34 let) 
3. Tam, kde to všechno končí (Kateřina Němcová, 17 let) 
4. Pohádky (Dana Kristlová, 24 let) 
5. Třicet přání (Tomáš Řezníček, 52 let)

Hodnocení Pohádky o námořníkovi, kterou mezi vítězné texty zařadili tři ze čtyř porotců:
Kateřina Farná, Právo
„Jeden z nejlepších příběhů, který jsem letos v této soutěži četla. Dobrodružná povídka poutá pozornost nejen tématem, ale i způsobem vyprávění a až mystickým nádechem. O pohádku se autor jen mírně otřel, nakonec však uhnul k psychologicky laděnému příběhu.“

Klára Kubíčková, MF Dnes
„Úderný dialog, v němž je dobře nadávkovaná gradace, výborně načasovaný první náznak rozuzlení, povídka má rytmus a působí naprosto profesionálně.“

Stanislav Šulc, E15
„Velmi netradiční a skvělý nápad, který je využit na sto procent. Silný příběh, skoro určitě lze konfrontaci světa psychicky nemocných a ,zdravých' lidí považovat za prostor, v němž se odehrávají moderní pohádky. Autor pak umí vystavět opravdu působivý dialog.“

Další hodnocení odborné poroty na www.hledaseautor.cz

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení