Aktuality

Český bestseller 2012

1 1 1 1 1 (1 hlas)
ruka

Na Pražském orloji odbila osmá hodina večerní a umíráček sochy Kostlivce ukončil nejen část dne, ale také doprovázel konec literárního roku 2012 s bestsellery, které přinesl. Čtrnáctý ročník Českého bestselleru oceňoval 26. ledna 2013 autory a nakladatele nejprodávanějších knih v síti knihcentrum.cz za loňský rok. Slavnostní galavečer se konal v kongresovém sále pražského hotelu DUO a provázal nás jím Lukáš Hejlík – známý autor projektu Listování.vitezMy v tuto chvíli již známe vítěze v ed kategoriích. Z pěti nominovaných v dané kategorii zvítězil vždy jeden, který si odnesl křišťálovou sošku a plaketu, a hlavní vítěz (kategorie Česká beletrie pro dospělé) si již může doma na poličku vystavit sošku Olbrama Zoubka, která má podobu ženy vystupující z knihy.

V kategorii Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé zvítězili Anna Strunecká s Jiřím Patočkou (nakladatelství TRITON) se svojí knihou Doba jedová 2; v kategorii Zdraví a životní styl se na prvním místě umístila Alena Doležalová (nakladatelství DONA), která je i živým důkazem toho, že její vítězná kniha Domácí krabičková dieta funguje; z kategorie Kuchařky lidé nejvíce využili knihu Kouzlo kuchyně Čech a Moravy (nakladatelství PRAKUL) Romana Vaňka, který si pochvaloval, jak kniha pěkně vydělává; v kategorii Biografie čtenáře nejvíce zaujala kniha Pavel Horváth: Můj příběh nekončí (nakladatelství TERRA) od autora Jana Paličky, cenu si převzal kromě autora a nakladatele i samotný ústřední hrdina tohoto příběhu, což by samozřejmě v jiné kategorii nebylo možné; cenu za nejprodávanější komiks si odneslo nakladatelství ČTYŘLÍSTEK za knihu Hvězdné příběhy čtyřlístku; v kategorii Fantasy byly nominovány jen zahraniční tituly, z kterých zvítězil Inheritance Christophera Paoliniho (nakladatelství FRAGMENT) a předčil tak např. i Hunger Games Suzanne Collinsové nebo Šňupec Terryho Pratchetta; z Překladové beletrie pro děti a mládež vyhrál titul Deník malého poseroutky: Ponorková nemoc (nakladatelství COOBOO) Jeffa Kinneyho, kterého nepřekonala ani jinak jistě vychytralá Babička drsňačka nebo Doktor Proktor a prdicí prášek; pro nikoho jistě není překvapením, že v kategorii Překladová beletrie pro dospělé obdrželo cenu nakladatelství XYZ s knihou Fifty Shades of Grey autorky E. L. James, která vyvolala podle Václava Kadlece (ředitel ALBATROS MEDIA) populační boom porodnosti; vítěz kategorie Česká beletrie pro děti a mládež je důkazem toho, že nejprodávanější knihou se může stát i titul vydaný koncem roku, jako je tomu u Dědečku, vyprávěj (nakladatelství MLADÁ FRONTA) úspěšného autora Ladislava Špačka; poněkud výjimečnou kategorií je cena za nejprodávanější audioknihu na serveru audioteka.cz, která je důkazem toho, že poslech knih se u nás bezpochyby uchytil a kterou si odneslo nakladatelství PRÁH s knihou Steve Jobs autora Waltera Isaacsona, kterou převyprávěl oblíbený vypravěč audioknih Martin Stránský; a konečně vítězem v kategorii Česká beletrie pro dospělé, a tím i absolutním vítězem Českého bestselleru 2012 se stala kniha Žítkovské bohyně (nakladatelství HOST) Kateřiny Tučkové, která si bohužel cenu nemohla převzít osobně, neboť se právě nacházela v dalekých končinách Asie.

Zbytek večera po slavnostním vyhlášení doprovázel bohatý raut, na kterém nechyběla ani čokoládová fontána, a následně hudební program v podobě kapely Šajtar a DJe Radovana Trubáka a výuka latinskoamerických tanců, kterou vedli taneční mistři Brigita a Zdeněk Chlopčíkovi. Zúčastnění měli také možnost vyzkoušet své štěstí v tombole, která byla plna zajímavých cen. Při odchodu každý host dostal dárky od sponzorů (diáře, klíčenky, záložky do knih apod.).

V tuto chvíli nám nezbývá nic jiného než vyhlížet další potenciální bestsellery, které bude čekat ocenění v příštím polokulatém patnáctém ročníku Českého bestselleru. 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení