Aktuality

Man Bookerovu cenu získala Hilary Mantelová, již podruhé

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
autorka

Hilary Mantelová se stala první ženou a také prvním britským autorem, který obdržel dvakrát prestižní Man Booker Prize. V roce 2009 získala první ocenění za román Wolf Hall - v Argu vyšlo v roce 2010. (Pozn. překladatelka Michala Marková byla nominována na cenu Magnesia Litera za překlad.). Z letošních šesti finalistů porota vybrala pokračování historické ságy Bring Up The Bodies.knihaBring Up the Bodies na Wolf Hall přímo navazuje, začíná tam, kde dílo první končí. V hledáčku autorky se opět objevuje Cromwell, děj se pak točí kolem Anny Boleynové, druhé manželky krále Jindřicha VIII. a
matky budoucí královny Alžběty I. Syna a budoucího panovníka ale králi dát nedokáže, její místo po boku krále brzy zaujímá Jane Seymourová, toho času již Jindřichova milenka. Anny je potřeba se zbavit - vykonstruuje se obvinění ze závažných zločinů proti království a 19. května roku 1563 je popravena. V pozadí nestojí nikdo jiný než Thomas Cromwell, jenž na vrcholu svého politického vlivu a mocenských ambicí Annu Boleynovou bez okolků využije k likvidaci svých nepřátel u dvora. A k likvidaci jí samotné.

Hilary Mantelová, nositelka Řádu britského impéria (od roku 2006), bývalá sociální pracovnice a prodavačka v obchodním domě, debutovala v roce 1985 románem Every Day is Mother's Day (Každý den je Den matek). Dosud vydala 12 knih, za které získala celou řadu literárních ocenění, mj. Knihu roku Sunday Express za rok 1992 či Hawthornden Prize pro rok 1996. V letošním roce nakladatelství Argo vydalo další z jejích oceňovaných knih Za temnotou.

Hrdinkou černé grotesky o styku se záhrobím, je Alison Hartová, která se svou asistentkou Colette cestuje po Anglii a vystupuje jako médium. Překvapeným divákům svých vystoupení sděluje konejšivé vzkazy od jejich drahých zesnulých. Říká jim ale pravdu? Pod zevnějškem usměvavé baculaté ženy se skrývá zoufalá osoba, kterou děsí hrůzy, jež tají svým klientům, a pronásledují ji duchové lidí z její vlastní minulosti. Vnikají od jejího domu, do jejího těla i mysli a sílí s každým jejím pokusem se jich zbavit...

Vydání Bring Up the Bodies chystáme na příští rok, rovněž v překladu Michaly Markové.

V současné době Hilary Mantelová pracuje na závěrečném pokračování svého tudorovského eposu. Vydání je plánováno na rok 2015 s pracovním názvem The Mirror and the Light, který Argo má v plánu také vydat.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení