Aktuality

Taťána Kuchařová křtila pamětnické kalendáře Aleše Cibulky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Je pravidlem, že v září se křtí kalendáře Aleše Cibulky na další rok. Nesmělo to být jinak ani letos. Opět U Mrtvého ptáka se sešli ti, kteří kalendáře připravili, ti, kteří s Alešem vzpomínali, i ti, o kterých se v nich píše. Jsem přesvědčena, že jakmile se ze křtu Aleš Cibulka vrátil domů, okamžitě usedl ke klávesnici a začal tvořit koncepci kalendářů pro rok 2014. On žije děsivě.kalendarPředstavovat podrobně Kalendář pro filmové pamětníky a Kalendář pro televizní pamětníky je asi zbytečné. Snad každý z nás se s jedním z těchto stolních kalendářů setkal. Hezky se jimi listuje, texty jsou přehledné a laskavý styl Aleše Cibulky stimuluje každodenně k pozitivnímu pohledu na svět.

Kalendáře na rok 2013 pokřtila (tradičně v restauraci U Mrtvýho ptáka) v úterý 18. září 2012 Miss World 2006 Taťána Kuchařová. Seznámili se, jak Aleš prozradil a Taťána potvrdila, u kadeřníka, dali se do řeči a zjistili, že mají společnou lásku – staré české filmy. Proto Taťána Kuchařová ráda slíbila, že se stane kmotrou nových kalendářů. V úterý polibkem (čili netradičně) kromě kalendářů pokřtila i knihu Černobílé idoly i jiní 2. V šatech Adiny Mandlové jí to moc slušelo a Aleš Cibulka vedle ní jen zářil. Blesky fotoaparátů cvakaly, přítomní hosté se dobře bavili, atmosféra byla (jako každoročně) plná pohody.

Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky 2013

V pořadí již pátý, jubilejní Cibulkův kalendář pro filmové pamětníky na rok 2013 nabídne střípky ze života filmových idolů 30. a 40. let a unikátní fotografie z nedávno objevené soukromé sbírky.

Milovník černobílých snímků Aleš Cibulka opět podnikl řadu pátrání, aby ukázal nové fotografie oblíbených herců a hereček a aby se zamyslel nad jejich osudy i rolemi.

Nechybí perličky a zajímavosti o prvních dámách filmu, jako je Adina Mandlová, Lída Baarová nebo Nataša Gollová, ale ani vzpomínka na Zitu Kabátovou, která ve svých 99 letech letos navždy odešla. Samozřejmostí jsou zajímavosti o nositelích zvučných jmen jako Oldřich Nový, Vlasta Burian nebo Jaroslav Marvan.

Kalendárium obsahuje důležitá životní data, výročí, premiéry a další významné události filmového světa. V prvním týdnu je přichystána nová fotografická soutěž o 20 kalendářů na rok 2014.

Cibulkův kalendář pro televizní pamětníky 2013

V pořadí již třetí kalendář s televizními osobnostmi, které v roce 2013 oslaví životní jubileum, je tentokrát zaměřen také na důležité mezníky v šedesátileté historii televizního vysílání.

V nových postřezích ze světa před i za kamerou představí autor Aleš Cibulka herce, režiséry, moderátory, scenáristy, dramaturgy a jejich díla a také řadu dalších osobností spojených s televizním vysíláním. Letos si přečtete třeba o Pavlu Šporclovi, Zdeňku Troškovi, Libuši Šafránkové nebo Ewě Farně a připomenete si seriál Náhrdelník, Nemocnici na kraji města a také vás čeká pan Vajíčko.

Každému týdnu náleží nová fotografie vypátraná v archivech a depozitářích a v kalendáriu jsou vtělena důležitá data pro vysílání Československé, potažmo České televize, která slaví v roce 2013 šedesáté narozeniny. Pro všechny je připravena fotografická soutěž o dvacet kalendářů na následující rok.

Pro zajímavost:

+ Cibulkův kalendář pro televizní pamětníky se věnuje také významnému oslavenci – šedesátiny slaví v roce 2013 sama televize!
+ Knize Černobílé idoly i jiní 2 věnoval svou předmluvu Vladimír Páral, protože tu první považuje za jednu ze tří nejlepších knih, které četl v roce 2010.
+ Kniha Černobílé idoly i jiní 2 je druhým úspěšným pokračováním a obsahuje celé tři rozsáhlé kapitoly o významných mužích černobílého filmu – Wilému Prunerovi, Františku Čápovi a bratrech Blahníkových. V předchozím díle byla věnována pozornost dámám – herečkám.
+ Ohlasy na kalendář, mnohdy s příspěvky pro autorovo pamětnické pátrání, přicházejí nejen z České republiky, ale i ze zahraničí.
+ Podle Cibulkova kalendáře se řídí v New Yorku mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová, na svém pracovním stole ho mají Eva Pilarová či Petra Janů, mezi jeho příznivce patří i Jiřina Jirásková či Hana Maciuchová.
+ Na přípravě pamětnických kalendářů každoročně spolupracují i potomci slavných hvězd 30. a 40. let minulého století, např. Marie Hakenová, Anna Ferencová, Pavlína Filipovská nebo Jiří Štěpnička.

 

 

 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Famfrpál v průběhu věků

  Ode dneška soutěžíme o knihu Famfrpál v průběhu věků z nakladatelství Albatros Media. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení