Aktuality

Idioti 21. století mají křest za sebou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
spisovatelka

Ve čtvrtek 10. května se v restauraci Mon Ami (Kodaňská 47, Praha 10) sešli všichni příznivci Vesny Tvrtković a nakladatelství JaS. Probíhal zde křest knihy Idioti 21. století. V sedm hodin odstartovala slavnostní večer spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová. Ta hned na počátku vysvětlila, proč pro ni a její někdejší studentku Vesnu tentokrát nebyl čas přítelem.  Nedokázaly se v dostatečném předstihu před akcí sejít, knížku si předat, proto ona neměla možnost si ji dosud přečíst. „Jsem tedy pouhým popostrkovatelem  – budu postrkovat ostatní k mikrofonu.“cteniPo přivítání hostů věnovala Daniela Fischerová své někdejší studentce na Literární akademii Josefa Škvoreckého několik citátů slavných, vztahujících se k literatuře a psaní vůbec. Poté předala slovo Martinu Šafránkovi – svému kolegovi z akademie a též bývalému učiteli Vesny Tvrtković. Ten objasnil své někdejší žačce význam slova autor. Ubezpečil ji, že si nevybrala lehký úděl, že bude mnohokrát čelit hodnocení kritiků i čtenářů. Z toho prý si nesmí dělat těžkou hlavu a přijímat jen to, co ji posune v její tvorbě dál. Nakonec pokřtil Martin Šafránek v roli kmotra, nikoli knihu, ale přímo Vesnu Tvrtković jako autorku – po dvou knihách a jedné povídce ve sborníku si už toto označení prý po právu zaslouží.

Také Vesna Tvrtković se rozhovořila o své knize. Nejdřív prozradila, že její přítel, když se pustil do čtení knihy, se zděšením za ní přiběhl, že hned na začátku chybí v celém odstavci háčky a čárky. Vesna už už chtěla Janě Semelkové, redaktorce titulu, psát e-mail, že se někde stala chyba, když si uvědomila, že v úvodní části je několik esemesek, které úmyslně diakritiku postrádají. Přítomné tím velmi pobavila. Pak už se pustila do čtení ze své knížky. Především se zaměřila na Prolog – odůvodnila to slovy: „On každý ten Prolog většinou přeskočí, jenže tady je nesmírně důležitý. Tak já vám to přečtu, abyste ho pak nemuseli číst sami!“

Jana Semelková také přidala několik pochvalných slov a popřála knize hodně dobrých čtenářů. Ještě přiznala, že je ráda, že jí Vesna kvůli těm háčkům a čárkám, které údajně chyběly, nevolala, protože by to byla asi její smrt. Podotkla, že jejich důsledné odstranění navíc stálo nemálo sil. „Doufám, že nám tam nějaké to znaménko nakonec nezůstalo,“ řekla ještě. Tím oficiality byly u konce a nastala autogramiáda a nezávazné rozhovory všech se všemi.

Idioti 21. Století vyrazily do světa. S hudbou, smíchem, hlaholem. Jedna z přítomných dam při odchodu nadšeně poznamenala: „Byla to skvělá párty.“ A v ruce něžně tiskla novou knížku s věnováním od své oblíbené autorky.

Foto Jiří Holub

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení