Aktuality

Idioti 21. století mají křest za sebou

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
spisovatelka

Ve čtvrtek 10. května se v restauraci Mon Ami (Kodaňská 47, Praha 10) sešli všichni příznivci Vesny Tvrtković a nakladatelství JaS. Probíhal zde křest knihy Idioti 21. století. V sedm hodin odstartovala slavnostní večer spisovatelka a dramatička Daniela Fischerová. Ta hned na počátku vysvětlila, proč pro ni a její někdejší studentku Vesnu tentokrát nebyl čas přítelem.  Nedokázaly se v dostatečném předstihu před akcí sejít, knížku si předat, proto ona neměla možnost si ji dosud přečíst. „Jsem tedy pouhým popostrkovatelem  – budu postrkovat ostatní k mikrofonu.“



cteniPo přivítání hostů věnovala Daniela Fischerová své někdejší studentce na Literární akademii Josefa Škvoreckého několik citátů slavných, vztahujících se k literatuře a psaní vůbec. Poté předala slovo Martinu Šafránkovi – svému kolegovi z akademie a též bývalému učiteli Vesny Tvrtković. Ten objasnil své někdejší žačce význam slova autor. Ubezpečil ji, že si nevybrala lehký úděl, že bude mnohokrát čelit hodnocení kritiků i čtenářů. Z toho prý si nesmí dělat těžkou hlavu a přijímat jen to, co ji posune v její tvorbě dál. Nakonec pokřtil Martin Šafránek v roli kmotra, nikoli knihu, ale přímo Vesnu Tvrtković jako autorku – po dvou knihách a jedné povídce ve sborníku si už toto označení prý po právu zaslouží.

Také Vesna Tvrtković se rozhovořila o své knize. Nejdřív prozradila, že její přítel, když se pustil do čtení knihy, se zděšením za ní přiběhl, že hned na začátku chybí v celém odstavci háčky a čárky. Vesna už už chtěla Janě Semelkové, redaktorce titulu, psát e-mail, že se někde stala chyba, když si uvědomila, že v úvodní části je několik esemesek, které úmyslně diakritiku postrádají. Přítomné tím velmi pobavila. Pak už se pustila do čtení ze své knížky. Především se zaměřila na Prolog – odůvodnila to slovy: „On každý ten Prolog většinou přeskočí, jenže tady je nesmírně důležitý. Tak já vám to přečtu, abyste ho pak nemuseli číst sami!“

Jana Semelková také přidala několik pochvalných slov a popřála knize hodně dobrých čtenářů. Ještě přiznala, že je ráda, že jí Vesna kvůli těm háčkům a čárkám, které údajně chyběly, nevolala, protože by to byla asi její smrt. Podotkla, že jejich důsledné odstranění navíc stálo nemálo sil. „Doufám, že nám tam nějaké to znaménko nakonec nezůstalo,“ řekla ještě. Tím oficiality byly u konce a nastala autogramiáda a nezávazné rozhovory všech se všemi.

Idioti 21. Století vyrazily do světa. S hudbou, smíchem, hlaholem. Jedna z přítomných dam při odchodu nadšeně poznamenala: „Byla to skvělá párty.“ A v ruce něžně tiskla novou knížku s věnováním od své oblíbené autorky.

Foto Jiří Holub

 

Soutěže

Aktuality

 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  
 • HumbookFest zveřejnil první zahraniční hvězdu

  Sara Raaschová je prvním zahraničním hostem literárního festivalu pro mladé HumbookFestu. Podpis od autorky série Sníh nebo popel si můžete přijít vyzvednout 6. října 2018 do Kongresového centra v Praze.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení