Aktuality

Literární setkání 21. dubna 2012

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
kniha

Před časem jsem se domluvila s PhDr. Janou Semelkovou, že pro čtenáře Jiráskovy knihovny v Klučově zorganizuje literární besedu.Je hluboká noc. Venku svítí hvězdičky a otevírají mi oči. Jsou teprve tři hodiny, převaluji se a nemohu usnout. Myslím na dnešní „setkání …“, na to co nás čeká, co musím připravit, představuji si kolik přijde lidí, aby bylo dost jídla a pití. V hlavě mi skáčou myšlenky jedna přes druhou. Noc se vleče, budou teprve čtyři hodiny.

Vstala jsem, nemá cenu se převalovat, stejně už neusnu. Uvařila jsem si kafe a pustila jsem do vaření sobotního oběda.  Dopoledne proběhlo v rámci příprav. Občerstvení pro všechny máme přichystané, mísy s jídlem nazdobené. Květiny pro naše hosty jsou také připravené. Kolem poledne kamarádka Hanka Čechráková  přinesla ještě domácí zákusky, které umí výborně.  Katka Konrádová se postarala o slané koláčky.  Hlady určitě nikdo strádat nebude. 

foto


Na nástěnce v sokolovně, kde budeme besedovat, jsem trochu přiblížila co se v nakladatelství JaS děje. Občerstvení je připravené na stole a zbývá už jen uvítat účinkující hosty, kteří přijali naše pozvání do Klučova.  Diváci se pomalu scházejí. Ještě chybí pár minut do 14. hodiny a stále je dost volných židlí. V pozvánkách jsem prosila o dochvilnost, ale jsme na venkově a tady nějaká minuta nehraje roli. Počkáme ještě chvíli … a dobře jsme udělali. Sál se naplnil, mohu začít.

„Milí přátelé, vítám vás na dnešním Literárním setkání … a dovolte, abych představila naše hosty:  
paní doktorka Jana Semelková, publicistka a nakladatelka se svým miminem, které se zrodilo v roce 2011 a má se čile k světu. Tím miminem myslím nakladatelství JaS.  K nakladatelství patří knihy a ke knihám spisovatelé. Na podzim loňského roku vyšla půvabná detektivka – milý, úsměvný příběh s názvem „Jedna vražda stačí“,  a já zde vítám její autorky: spisovatelku paní Ivanu Hutařovou a ilustrátorku slečnu Kláru Mayerovou. Dále už nebudu zdržovat a předávám slovo.“

Ufff, spadlo ze mne všechno napětí, teď už je to pravda.

foto


Slovo si vzala PhDr. Jana Semelková, redaktorka nakladatelství JaS a vyprávěla o své práci, co dělala dříve a jak se ke svému snu – nakladatelství dostala.  Představila knihy nakladatelství JaS, včetně nejnovější knížky „Začarovaná třída“ Ivony Březinové, o které se v poslední době v médiích dost diskutuje. 
Potom jsme se dověděli, jak vznikla spolupráce nakladatelství a paní Ivany Hutařové a její detektivky
"Jedna vražda stačí“. Paní Jana Semelková prozradila, že série Matylda na stopě pokračuje a druhý díl už se brzy dostane ke čtenářům.
Paní Ivana Hutařová převzala slovo a vyprávěla nám o své práci, připomněla své tituly z oblasti literatury faktu a přiblížila nám, jak vznikala její první detektivka a přečetla z ní ukázku.

Poté slečna Klára Mayerová, která tuto detektivku-nedetektivku ilustrovala, prozradila, že se s paní spisovatelkou poprvé vidí právě u nás v Klučově (to je pro naši obec čest). Vyprávěla, jak vznikala obálka, a dověděli jsme se, že „vítězný“ návrh z deseti různých vznikl vlastně omylem.  Klára představila i své další knížky, které ilustrovala.
Požádala jsem paní Janu Semelkovou, aby nám ještě něco řekla o Jiřím Holubovi a jeho knížce „Jak se zbavit Mstivý Soni“.  Cituji z FBJ : kniha vzbudila emoce mezi pedagogickými pracovníky pro svou rozvernost (prý podporuje šikanu a násilí na školách, ale brzy bylo odhaleno, že tomu tak není).

foto


Beseda spěla ke konci a diváci byli vyzváni, aby kladli dotazy, kterých nebylo málo.  Zajímavé dotazy padly od dvou studentek. První dotaz od Pavly byl na paní Hutařovou: podobnost slečny Marplové Agaty Christie a Matyldy z detektivky Jedna vražda stačí? Paní Ivana se rozpovídala o své lásce k detektivkám…
Dotaz Katky směřoval na paní Semelkovou: jaká je práce redaktora v nakladatelství?
Dověděli jsme se, co práce v nakladatelství zahrnuje od přečtení rukopisu, přes převzetí knih z tiskárny až po distribuci knihy ke čtenáři.

V závěru besedy měli čtenáři příležitost koupit si knihy z produkce nakladatelství JaS a následovala autogramiáda knihy „Jedna vražda stačí“. Chvíli jsme ještě povídali, ochutnávali dobroty, které připravila knihovnice s manželem, Hanka s Katkou a kouzelné odpoledne bylo u konce. 

Po 16. hodině se diváci pomalu rozešli a my jsme s našimi hosty dál povídali. Pan Svoboda předal účinkujícím dámám květiny, sdělovali jsme si dojmy a dělali plány na příští „setkání …“

Bylo to krásné odpoledne. Děkuji účinkujícím hostům za příjemný zážitek a poděkování patří také Obecnímu úřadu Klučov za podporu akce.

Janina Svobodová, knihovnice Jiráskovy knihovny Klučov 
Foto:  pánové Hutař a Svoboda

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení