Aktuality

Albatros udělil výroční ceny a vyhlásil další ročník literární soutěže

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Své nejúspěšnější autory, výtvarníky a tituly za rok 2011 ocenilo ve středu 11. dubna nakladatelství Albatros. Hlavní cenu za celoživotní práci s dětskou knihou si odnesla ilustrátorka Marie Tichá, která s nakladatelstvím spolupracuje již více než třicet let. Vedle svých Výročních cen vyhlásil Albatros také výsledky třetího ročníku Literární soutěže o nejlepší původní českou prózu.Výroční ceny Albatrosu, jejichž prestiž se odvozuje z více než šedesátileté tradice trvání nakladatelství a především z trvalého důrazu na umělecké literární a výtvarné kvality, byly uděleny v šesti kategoriích. Cenu za autorský projekt si odnesli Jiří Černý, Jaroslav Veis a Barbara Šalamounová za komiks z moderní historie Obrázky z československých dějin. Kateřina Vinšová získala cenu za překlad kompletní série Tintinových dobrodružství, jejichž vydávání v loňském roce Albatros završil. V prestižní kategorii Výroční cena za původní text porazila Dračí polévka Aleny Ježkové ostatní silné kandidáty, mezi nimi i čerstvého držitele ceny Magnesia Litera Radka Malého s básničkami Listonoš vítr.   Nositelem trofeje za ilustrace pro menší děti se stal Matěj Forman za novátorský přístup k dílu Františka Hrubína v novém výboru Od jara do jara.  Ocenění za ilustrace pro starší děti si odnesla japonská výtvarnice Iku Dekune za doprovod výboru z díla českého klasika Karla Jaromíra Erbena. Cenu za nejprodávanější knihu nakladatelství Albatros převzal programový ředitel společnosti Albatros Media Ondřej Müller za neznámé pohádky Jana Wericha Deoduši, které vyhledal a připravil k vydání.

Akademická malířka Marie Tichá, která si odnesla Cenu za celoživotní práci s dětskou knihou, začala s nakladatelstvím Albatros spolupracovat v 80. letech 20. století. Dodnes ilustrovala asi 40 titulů, z toho více než plovinu pro Albatros. Zaměřuje se na tvorbu pro nejmenší děti, leporela, pohádky a knížky pro začínající čtenáře. 

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ o nejlepší původní českou prózu pro děti


Během udílení Výročních cen byly oznámeny také výsledky třetího ročníku Literární soutěže. Jeho tématem  byla Cena přátelství. Do třetího ročníku přišlo celkem 62 anonymních rukopisů. Do druhého kola postoupilo sedm, z nichž odborná porota vybrala dva nejlepší. Vítězem šeku na dvacet tisíc korun se stal rukopis Evy Papouškové Kosprd a Telecí. Cenu, jejíž součástí je i příslib, že kniha vyjde, autorka převzala z rukou šéfredaktorky nakladatelství Albatros Šárky Krejčové a předsedkyně poroty PhDr. Jany Čeňkové.
Šéfredaktorka nakladatelství Albatros Šárka Krejčová poté vyhlásila téma čtvrtého ročníku Literární soutěže. Je jím Dobrodružství děti v 21. století. Soutěže se může opět zúčastnit každý, s rukopisem, který nebyl dosud nikde publikován. Uzávěrka odevzdání rukopisů je 30. listopadu 2012 a vítěz se vedle finanční odměny za vítězství v soutěži, dočká také vydání svého díla v nakladatelství Albatros.

SEZNAM NOMINOVANÝCH V JEDNOTLIVÝCH KATEGORIÍCH:

VÝROČNÍ CENA ZA AUTORSKÝ PROJEKT   
Pavel Čech: Dědečkové
Jiří Černý, Jaroslav Veis, Barbara Šalamounová: Obrázky z československých dějin
Josef Krček, Renáta Fučíková: Vánoce
VÝROČNÍ CENA ZA PŘEKLAD
Olga Turečková za Neříkejte mi Izmael
Veronika Volhejnová za sérii Artemis Fowl
Kateřina Vinšová za sérii Tintinova dobrodružství

VÝROČNÍ CENA ZA PŮVODNÍ TEXT
Ivona Březinová: Kluk a pes
Radek Malý: Listonoš vítr
Alena Ježková: Dračí polévka
Iva Procházková: Uzly a pomeranče

VÝROČNÍ CENA ZA ILUSTRACE PRO MENŠÍ DĚTI
Matěj Forman za výbor z díla Františka Hrubína Od jara do jara
Zuzana Seye za Hromnici aneb příběh tajemné stopařky Evy Prchalové
Jiří Votruba za Pohádky o písmenkách Kateřiny Závadové

VÝROČNÍ CENA ZA ILUSTRACE PRO STARŠÍ DĚTI
Pavel Čech za Listonoše vítr od Radka Malého
Iku Dekuna za výbor z díla Karla Jaromíra Erbena Živá voda
Barbara Šalamounová za Obrázky z československých dějin

NEJPRODÁVANĚJŠÍ ČESKÁ KNIHA ZA ROK 2011
1.    Deoduši
2.    Polámal se mraveneček
3.    Saxána a Lexikon kouzel
4.    Krtek a zima
5.    Krtek a jaro

LITERÁRNÍ SOUTĚŽ – TÉMA MODERNÍ POHÁDKA
Eva Papoušková: Kosprd a Telecí
Vratislav Maňák: Muž z hodin aneb Proč se na podzim mění čas

SEZNAM NOSITELŮ CENY ALBATROS ZA CELOŽIVOTNÍ PRÁCI S DĚTSKOU KNIHOU
1999 - Jindřich Kovařík
2000 - Miloš Macourek a Adolf Born
2001 - Zdeněk Miler
2002 - Hana Doskočilová, Zdeněk Smetana
2003 - Markéta Zinnerová
2004 - Jiří Běhounek
2005 - Jiří Žáček, Vojtěch Steklač
2006 - Václav Kabát
2007 - Ljuba Štíplová
2008 - Jiří Kahoun
2009 - Zdeněk Karel Slabý
2010 – Jan Žbánek
2011 – Marie Tichá

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení