Aktuality

Magnesia Litera pro letošní rok příliš velkých změn nechystá

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Letos probíhá již jedenáctý ročník udělování výročních knižních ocenění Magnesia Litera. Stejně jako v minulých letech je jejich hlavním cílem propagace původní české literatury, jestli se to však letos podaří stejně výrazně jako loni a předloni, to se dozvíme až po vyhlášení výsledků 4. dubna. Zatím se však pojďme podívat na to, co zůstává stejné jako v minulých letech a co naopak letošní ročník přinese nového.Předně se nebude měnit struktura hlasování. I letos tak bude porota vybírat ze tří nominací v každé kategorii krom kategorie prózy, kde bude nominací šest. Nominované knihy budou vyhlášeny v únoru, jako tomu bylo i u předchozích ročníků. Odborné poroty zůstávají pětičlenné, krom poroty pro kategorii Litera za objev roku a hlavní cenu, zde se bude hlasování účastnit tři sta oslovených odborníků. Stejné zůstanou i soutěžní kategorie. I letos tedy budou knihy soutěžit o Literu za knihu pro děti a mládež, Literu za literaturu faktu, Literu za nakladatelský počin, Literu pro objev roku, Literu za poezii, Literu za prózu a Literu za překladovou knihu. Dočkáme se ovšem malých změn ve složení porot z důvodu nutnosti výměny těch porotců, kteří by ve své funkci působili více než tři roky v kuse.

Co mohlo někoho jistě trochu zaskočit, to bylo posunuté datum uzávěrky pro přihlášení knih do soutěže. V minulých letech se mohly knihy přihlašovat až do konce ledna, letos však termín končil 26. ledna. Vzhledem ke snaze otevřít soutěž pro co nejvíce knih však přeci jen pořadatelé přijali i díla přihlášená později. Zároveň mají také porotci možnost vyžádat do soutěže další počiny, které jim mezi přihlášenými chybí. Prozatím organizátoři evidují 325 přihlášených knih, což znamená nárůst oproti minulému roku, kdy bylo přihlášeno 318 titulů.

tiskovka


Další změnu zaznamenala Cena čtenářů, jejímž partnerem je od letošního roku společnost Albatros Media a. s., která přichystala pro tisíc vylosovaných hlasujících čtenářů odměnu v podobě poukazu ve výši 250 Kč na tituly ze své produkce. Hlasovat mohou čtenáři prostřednictvím sta tisíc pohlednic, na internetových stránkách soutěže či přímo e-mailem, a to až do 24. března.

Slavnostní vyhlašovací ceremoniál se odehraje 4. dubna, avšak nikoli ve Stavovském divadle jako loni, nýbrž na prknech Nové scény Národního divadla. Tuto změnu prostor komentoval zástupce sdružení Litera Pavel Mandys tím, že by organizátoři byli rádi, kdyby diváci vnímali udílení cen  Magnesia Litera stejně slavnostně jako například udílení divadelních cen Thálie. Koncepci slavnostního vyhlášení však organizátoři nechtějí zatím prozradit. Moderátorkou večera zůstává Anna Geislerová. Přímý přenos uvidíme na ČT, která bude také vysílat krátké medailonky nominovaných autorů. Ti rovněž dostanou možnost prezentovat své knihy na autorských čteních každé březnové úterý v Knihovně Václava Havla. 

Jediné zásadní novinky, na něž se tedy můžeme v průběhu soutěže těšit, zůstávají v podobě knih vydaných v loňském roce, které jsme jako čtenáři nestihli zaznamenat a na něž nás soutěž možná upozorní. Nezbývá tedy nic jiného než čekat na zveřejnění nominací a hlasovat pro své favority v ceně čtenářů.

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení