Aktuality

Havlíčkobrodský Podzimní knižní veletrh je ohrožen

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

22. Podzimní knižní veletrh se bude konat 19. a 20. října 2012 a to datum si stojí zato pamatovat. Hrozí totiž, že to bude poslední knižní veletrh v Havlíčkově Brodě. Podle článku, uveřejněného v regionální příloze MF DNES 23. ledna, město nekoupí Kulturní dům Ostrov, protože „rozpočty by koupě i následný provoz a technické zhodnocení objektu neúměrně zatížily,“ je v článku citován vedoucí ekonomického odboru havlíčkobrodské radnice. Znamená to, že některé peníze jsou těžší než jiné? Že na radnici nerozhodují zvolení zastupitelé, ale úředníci? Že kvůli doporučení jednoho úředníka budou občané Havlíčkova Brodu připraveni  o taneční, plesy, koncerty... a také o Podzimní knižní veletrh?Když veletrh v roce 1991 začínal, nikdo nevěřil, že se podaří, že do Havlíčkova Brodu vůbec někdo přijede. Podařil se – Podzimní knižní veletrh se stal druhým největším českým knižním veletrhem. Každý rok sem přijíždějí stovky nakladatelů a tisíce návštěvníků z celé České republiky a čím dál častěji i ze zahraničí. Lidé se na Podzimním knižním veletrhu setkávají s těmi nejslavnějšími spisovateli a jinými známými osobnostmi, mohou si výhodně nakoupit tisíce knih, navštívit desítky zajímavých programů.

Podzimní knižní veletrh se podařil díky tomu, že na něj občané Havlíčkova Brodu rádi chodí. Přízeň města a jeho vedení nechci bagatelizovat a děkuji za ni, ale finanční podpora je spíše symbolická a veletrh by se bez ní obešel. Jinými slovy: Podzimní knižní veletrh stojí každého občana Havlíčkova Brodu pouze tolik peněz, kolik zaplatí za vstupenku a nakoupené knížky.

22. Podzimní knižní veletrh se bude konat 19. a 20. října a jeho mottem jsou Knihy a sny. Když jsem motto vymýšlela, nenapadlo mě, že bude možná prorocké: že tím končí sen o veselém a přátelském ostrově plném knížek. Dva říjnové dny nebudou výjimečné a slavnostní, Havlíčkův Brod nebude městem s největší hustotou knih a spisovatelů na jednoho obyvatele. Skončí sen a nastoupí skutečnost: dva z mnoha podzimních dnů v jednom z mnoha malých měst.

Nebo taky ne. Pokud občanům na Podzimním knižním veletrhu záleží a sdělí to svým zastupitelům (adresa radnice je posta(zavináč)muhb.cz), třeba městští úředníci svůj zvláštní postoj k prodeji Kulturního domu Ostrov změní. A pokud lidé tu zprávu pošlou v kopii na adresu veletrh(zavináč)hejkal.cz, získají na 22. Podzimní knižní veletrh vstupenku zdarma – jako malé poděkování za velkou pomoc. A na veletrh v roce 2013 taky – jestli bude.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení