Aktuality

Do České republiky zavítají dva významní světoví spisovatelé

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Dnes máme pro vás pozvánku na zcela unikátní setkání s dvěma významnými světovými autory - s Davidem Vannem, autorem románu Ostrov Sukkwan, a Robertem Fulghumem, autorem knihy Drž mě pěvně, miluj mě zlehka. Autoři se představí českému čtenářstvu a představí své nové knihy, které vydává nakladatelství Argo.
dvDavid Vann
David Vann (1966) vyučuje angličtinu na Sanfranciské univerzitě ve stejnojmenném velkoměstě a je autorem Legendy o sebevrahovi (Legend of a Suicide, 2008), která se dočkala vřelého přijetí kritiky a získala množství literárních ocenění. Autorův sporý styl byl okamžitě přirovnán k psaní Jacka Londona či Cormaca McCarthyho. Také jeho nedávno vydaná druhá kniha – a románová prvotina – Sobí ostrov (Caribou Island, 2011) je hodnocena s nadšením a např. ve Španělsku obdržela cenu Premi Libreter za nejlepší zahraniční román. David Vann je právem označován za vycházející hvězdu americké literatury.
Sbírce povídek Legenda o sebevrahovi vévodí novela Ostrov Sukkwan, která nad ostatní texty vyčnívá zlověstnou a nadpozemsky krásnou atmosférou; mnozí nakladatelé proto sáhli jen po ní a vydali ji samostatně. Například ve Francii získala tato novela cenu Prix Médicis étranger za rok 2010. a vyšla již v šestnácti jazycích a dvaadvaceti zemích.

knihaOstrov Sukkwan
Kniha vychází 13. 10. 2011
Otec se synem odjíždějí na opuštěný ostrov u aljašského pobřeží, aby na čas unikli civilizaci i složité rodinné situaci. V poklidné zátoce je čeká dřevěný srub, v lesích pobíhá spousta lovné zvěře, moře se hemží rybami. Vyrovnat se s vnějším nepohodlím a přežít nástrahy počasí nebude až takový problém, mnohem větší nebezpečí se skrývá v hlavách obou osadníků. Samota na oba doléhá nesnesitelnou tíhou a pobyt na ostrově se brzy mění v bitvu o duševní zdraví a posléze i o holý život.

PROGRAM
13/10/2011 do 15.00 média
16.00 autogramiáda – Palác Knih LUXOR v rámci akce Velký knižní čtvrtek
19.30 Večer s Davidem Vannem, představení knihy Ostrov Sukwan, autorské čtení v Americkém centru (Tržiště 13, Praha 1)
4/10/2011 dopoledne mediarfRobert Fulghum

Robert Fulghum (1937) přijede do Prahy již poněkolikáté představit svou novou knihu!
Po románovém projektu Třetí přání a poslední knize esejí Co jsem to proboha udělal? absolvoval Robert Fulghum několikaměsíční taneční školu tanga přímo v Argentině a zcela tomuto tanci propadl. Po návratu do Seattlu, kde se pustil do organizace různých taneční akcí točících se kolem tanga, mu v hlavě zrála nová kniha… V Seattlu se nachází tančírna Století (Century Ballroom), která slouží jako pevný bod, nebo pevný parket, kolem něhož se točí jednotlivé příběhy nové knihy jako na kolotoči.

Drž mě pevně, miluj mě zlehka

Příběhy z tančírny Century
Kniha vychází 1. 10. 2011
knihaArgentinské tango – dokonale krásné ženy, vysoké podpatky, odvážné šaty, milongueros, vášeň, slunce, temperament... anebo také obyčejní lidé, „poutníci směřující k místu zasvěcenému potřebě lásky, dotyku a objetí, které pohání hluboce lidská potřeba pohybovat se společně do rytmu hudby – obyčejná touha tancovat“.
Robert Fulghum se s tangem poprvé setkal prostřednictvím obrazů své současné partnerky Willow Baderové a k napsání Drž mě pevně, miluj mě zlehka ho inspirovaly vlastní zážitky. Tango totiž pro Fulghuma není pouhým tancem, ale životní cestou, novým způsobem vnímání sebe i světa kolem, „otevřením dveří v pokoji svého života“. Víte, že ve vašem životě existují nějaké dveře? Pak běžte a zkuste vzít za kliku, je dost možné, že nebudou zamčené.
Jevištěm Fulghumova románu je seattleská tančírna Century. Není to ani tak místo, ale spíš všechny ty příběhy, které se tu odehrávají. Setkávají se tu lidé nejrůznějšího věku, pohlaví, národnosti, náboženského vyznání či sexuální orientace... To, co je důležité venku, zde není podstatné... Jde tu totiž o jediné – o tanec.

rfKdyž Robert poprvé uviděl obálku, kterou jsme z děl jeho partnerky Willow  Baderové vybrali a připravili, jeho slova byla: “Mám k tomuto obrazu citový vztah, koupil jsem ho od Willow v galerii ještě předtím, než jsme spolu začali chodit a tančit. Bylo to předznamenání našeho vztahu, znamení, a teď nám visí doma nad krbem…“
Jistě pro Vás bude také velice zajímavá skutečnost, že jedno hollywoodské studio se o knihu vážně zajímá - hlavní roli by měla hrát Nicole Kidman.

PROGRAM

14.10.  pátek - odpoledne média
16.10.  neděle – večer Listování v Českých Budějovicích
17.10.  pondělí –Praha  - odpoledne média
18.10. úterý - 16,00 autogramiáda v Luxoru v Praze, 19,00 Listování v Praze (Nova scéna  Národního divadla)
19.10. středa -20,00 Tango Tančírna v Praze v divadle Ponec
20.10. čtvrtek – Listování  v Havlíčkově Brodě
21.10. pátek – v 10,00 autogramiáda na Knižním veletrhu v Havlíčkově Brodě, večer Listování v Brně
22.10. sobota – 10,00 autogramiáda v Brně, knihkupectví Dobrovský
(případné rozhovory v regionálních médiích jsou po dohodě v daných městech možné)

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení