Aktuality

Brněnské literární dílny v Mahenově knihovně objevují talenty

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
pen

Dvojice mladých spisovatelek Tereza Matoušková a Jana Poláčková, které se ve své tvorbě zaměřují především na fantastickou prózu, se v říjnu roku 2012 rozhodly zavést literární dílny, jejichž cílem je formovat mladé brněnské spisovatele. Společně je napadlo vytvořit platformu pro nadějné a hlavně zapálené autory především z řad mladších ročníků a s realizací projektu následně pomohl i spisovatel Míla Linc.

 

V kurzech účastníci absolvují různé výklady či cvičení obvykle zaměřená na konkrétní témata – postavy, příběh, reálie. Nejdůležitější náplní dílen je ale především čtení vlastních povídek, které se následně kolektivně rozebírají a každý z přísedících je zvlášť hodnotí a přidává své osobní postřehy.

Pořadatelky se snaží vyjít vstříc individuálním potřebám všech zúčastněných a tím i rozvinout talent v každém, kdo má odvahu přijít a nahlas přečíst svůj literární počin.„Zájemců je mnoho, ale ne každý může chodit pravidelně a ne každý unese kritiku své práce,“ říká pořadatelka Tereza Matoušková a zároveň zdůrazňuje, že zajímavých talentů v kurzech objevily spoustu. Přesto je ale třeba, aby na sobě tito nadaní mladí lidé dále pracovali, jelikož talent je vždy potřeba dále rozvíjet.

Celý projekt je o to víc sympatický a atraktivní, že mladé iniciátorky vedou tento dlouhodobý tvůrčí workshop jen pro své potěšení a tedy pro zájemce zcela zdarma. Kurzy se konají pod patronátem Knihovny Jiřího Mahena, která pro tyto účely propůjčila místní dětskou klubovnu.

„Literární dílny jsou skvělou příležitostí pro všechny, kteří dělají první krůčky v oblasti tvůrčího psaní. Dozvěděla jsemse zde nejednu zajímavou věc a navíc – je to prostě zábava,“ sdělila nadšeně jedna z účastnic kurzu Vendula Kreplová. Nemohu než souhlasit, jelikož po návštěvě na jednom z workshopů jsem byla příjemně překvapena, kolik mladých nadějných autorů se zde sešlo a navíc mě zaujal i systém celého kurzu.

Každý v podstatě hodností každého a vyjdou tak na povrch jistá opomenutí nebo nepřesnosti v textu, kterých si sám autor často nevšiml. Nehledě na to, že poslouchat některé z originálních povídek, je skutečně zábavné. Je však pravda, že přednést před všemi svou práci a navíc si vyslechnout kritiku, vyžaduje notnou dávku odvahy.

Brzy se budete moc seznámit s tvorbou jednotlivých účastníků i vy sami, jelikož společně momentálně chystají sborník povídek na melancholické téma „zapadlý kout“.

Pokud byste se rádi sami zúčastnili tohoto zajímavého workshopu a objevili v sobě spisovatele, kurzy se konají vždy jednou za dva týdny ve čtvrtek v 16 hodin v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Více potřebných informací získáte na facebookových stránkách dílen Literární dílny KJM nebo se můžete doptat na stránce jedné z hlavních pořadatelek www.temnarka.blog.cz.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení