Aktuality

Panter a pes ovládli komiksovou cenu Fabula Rasa

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
abstrakce

Je evidentně pravda, že lidé mají rádi zvířata. Letošní ročník komiksové ceny Fabula Rasa to jenom potvrdil. Vyhrála hned dvoje. Panter a pes.

Za cenou Fabula Rasa stojí největší česká komiksová databáze Comicsdb (www.comicsdb.cz), která sdružuje sběratele a fanoušky a dává jim možnost hodnotit tituly, psát své názory a doporučovat (či odrazovat) čtenáře od nových komiksů. Do letošního ročníku svým názory přispělo dvě stě účastníků – a naprostá většina z nich se shodla na tom, že to nejlepší, co se na trhu objevilo, pochází z nakladatelství Crew.

knihaŽánr zahraničního komiksu ovládl Blacksad. Variace na chandlerovskou drsnou školu se zvířaty v hlavní roli jednak reflektuje politické problémy minulého století (od Ku-Klux-Klanu, přes studenou válku až po drogy) – a jednak ohromuje nádhernou malbou. Ostatně, soukromé očko, černý panter Blacksad, se stal hitem už v době, kdy vycházel na pokračování v magazínu Crew... a kompletní knižní vydání si čtenáři téměř vynutili. Blacksad vyhrál nejen cenu za nejlepší kresbu (konkurenty byli španělskému Juanjovi Guarnidovi tvůrci jako Alex Maleev či Lee Bermejo) ale i v kategorii scénáře (kde to bylo opravdu tuhé – proti Juanu Diázovi Canalesovi stál kupříkladu Ed Brubaker se skvělým komiksem Criminal či Brian Azzarello, tvůrce 100 nábojů či Hellblazera) a dokonce byl oceněn i jako nejlepší kniha roku!

Ovšem velkým překvapením byla kategorie českých komiksů. Renomované tvůrce jako je Jiří Grus či Pavel Čech tentokrát předběhl Petr Kopl! Především díky úžasnému komiksu Štěky Broka Špindíry, kterým dokázal, že i Češi zvládnou napsat a nakreslit kvalitní stripovou sérii, jež se směle může měřit i s Garfieldem či Calvinem a Hobbesem. Petr Kopl má cit nejen pro vtip, ale navíc umí ten vtip i kresbou skvěle vystihnout – takže není divu, že autor získal cenu jak za scénář, tak za kresbu – a Štěky byly vyhodnoceny jako nejlepší český komiks.

brok„Z téhle ceny máme obzvlášť radost,“ řekl Petr Litoš z nakladatelství Crew. „Normálně totiž české autory příliš nevydáváme, není to úplně naše parketa, soustředíme se hlavně na zahraniční publikace. Ale pak se nám dostal do ruky komiks o psu Broku Špindírovi... a my s překvapením zjistili, že se u něj smějeme a pochechtáváme. A bylo rozhodnuto. Dobrý a legrační komiks je věc, kterou nemůžete odmítnout. A jsme rádi, že jsou i čtenáři toho samého názoru.“

Petr Kopl, který před tím věnoval několik svých obrazů do dražby a výdělek byl věnován na oběti povodní si převzal cenu osobně... za tvůrce Blacksada převzalo cenu nakladatelství Crew, ale slíbilo, že jim jí přepošle.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení