Aktuality

Agnieszka Hollandová pokřtí v Praze kontroverzní knihu Adama Georgieva

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
kniha

Velká osobnost světové kinematografie Agnieszka Hollandová pokřtí v sobotu 24. listopadu 2012 novou knihu českého spisovatele Adama Georgieva s názvem „Večeře u spisovatelky“. Křest proběhne od 15 hodin v kavárně Knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1).

 

 

knihaSociálně-kritická próza Adama Georgieva se odvíjí na pozadí vztahu dvou literátů, mladého spisovatele a zralé spisovatelky. Vztahu silného a metafyzického, který se však postupně začíná propadat do hlubin nejen osobního a profesního rozkolu, ale také generačního sporu. Ona je vězněnou disidentkou a významnou představitelkou roku 1989, on je autorem etablujícím se až dlouho po něm. Tam, kde ona je loajální k novému režimu, neboť stála u jeho zrodu, on říká v rozhovoru pro zahraniční deník „Dal bych přednost cenzuře před diktátem trhu“. Z oboustranného citu se stane zápas, zápas o bytostnou historickou identitu, o cenu vlastního utrpení každého z nich. Relativitu svobody a vhodnosti uměleckého prostoru.

 

Hollandová a Georgiev spolu již v minulosti navázali tvůrčí spolupráci, když režisérka rimbaudovského snímku „Úplné zatmění“ napsala předmluvu k jeho knize „Arthure, ty děvko umění“ (Dopisy Paula Verlaina Arthuru Rimbaudovi) z roku 2010. V rozhovoru pro deník Právo (6. 8. 2011) Georgiev citoval slova z jejího dopisu: „Zdravím Vás vřele, poslední dopis byl skvělý. Agnieszka.“

 

Adam Georgiev (1980, Praha) je český básník a prozaik. Upozornil na sebe především básnickou sbírkou „Básník Trýzeň Kat“, za kterou získal dvě nominace na Knihu roku 2007 v Lidových novinách, a homosexuální prózou „Planeta samých chlapců“ (2008). Mariusz Szczygiel v knize „Udělej si ráj“ napsal, že „Georgievovy knihy jsou knihami o hodnotách“. V Polsku je Georgiev více oceňovaný než u nás, vydává ho prestižní Krytyka Polityczna. Na Jagellonské univerzitě v Krakově také vznikla diplomová práce o jeho tvorbě.

 

Citace z knihy „Večeře u spisovatelky“:

„Podruhé v restauraci na Andělu se jejich hovor stočil k jejímu slavnému vrstevníkovi.
- Píše tak, aby kadeřnice měly pocit, že rozumí filozofii. Je povrchní. Ale v Knize smíchu a zapomnění je něco, o čem možná on sám neví. Vystihnutí doby.
- Mně se líbily jeho rané Monology.
- Víte, jak se jim tehdy v Praze říkalo?
- Ne.
- Kundology.“

 

V knize, jejíž postavy, jména a děje jsou údajně smyšlené, se objevují jména jako Havel, Kundera, Kohout, Vaculík, Fuks, Gott, Hutka, Chuchma, Kraus, Viewegh, Hůlová, Trefulka, Křivánek, Dostál, Žáček, Fibingerová, Hollandová. Knihu vydává pražské Nakladatelství Petrklíč.

Soutěže

Aktuality

 • Studentskou cenu České knihy udělí gymnazisté ze dvou měst

  Cenu Česká kniha obdrží v květnu jeden ze čtrnácti titulů, které vzešly z prvního výběru odborné poroty složené z akademiků, překladatelů a knihkupců. Současně s tím vybrali studenti gymnázií z Prahy a Českých Budějovic pět titulů, z nichž za necelé dva měsíce zvolí historicky druhého laureáta Studentské ceny Česká kniha.

  Číst dál...  
 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení