Aktuality

Agnieszka Hollandová pokřtí v Praze kontroverzní knihu Adama Georgieva

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
kniha

Velká osobnost světové kinematografie Agnieszka Hollandová pokřtí v sobotu 24. listopadu 2012 novou knihu českého spisovatele Adama Georgieva s názvem „Večeře u spisovatelky“. Křest proběhne od 15 hodin v kavárně Knihkupectví Academia (Václavské náměstí 34, Praha 1).

 

 

knihaSociálně-kritická próza Adama Georgieva se odvíjí na pozadí vztahu dvou literátů, mladého spisovatele a zralé spisovatelky. Vztahu silného a metafyzického, který se však postupně začíná propadat do hlubin nejen osobního a profesního rozkolu, ale také generačního sporu. Ona je vězněnou disidentkou a významnou představitelkou roku 1989, on je autorem etablujícím se až dlouho po něm. Tam, kde ona je loajální k novému režimu, neboť stála u jeho zrodu, on říká v rozhovoru pro zahraniční deník „Dal bych přednost cenzuře před diktátem trhu“. Z oboustranného citu se stane zápas, zápas o bytostnou historickou identitu, o cenu vlastního utrpení každého z nich. Relativitu svobody a vhodnosti uměleckého prostoru.

 

Hollandová a Georgiev spolu již v minulosti navázali tvůrčí spolupráci, když režisérka rimbaudovského snímku „Úplné zatmění“ napsala předmluvu k jeho knize „Arthure, ty děvko umění“ (Dopisy Paula Verlaina Arthuru Rimbaudovi) z roku 2010. V rozhovoru pro deník Právo (6. 8. 2011) Georgiev citoval slova z jejího dopisu: „Zdravím Vás vřele, poslední dopis byl skvělý. Agnieszka.“

 

Adam Georgiev (1980, Praha) je český básník a prozaik. Upozornil na sebe především básnickou sbírkou „Básník Trýzeň Kat“, za kterou získal dvě nominace na Knihu roku 2007 v Lidových novinách, a homosexuální prózou „Planeta samých chlapců“ (2008). Mariusz Szczygiel v knize „Udělej si ráj“ napsal, že „Georgievovy knihy jsou knihami o hodnotách“. V Polsku je Georgiev více oceňovaný než u nás, vydává ho prestižní Krytyka Polityczna. Na Jagellonské univerzitě v Krakově také vznikla diplomová práce o jeho tvorbě.

 

Citace z knihy „Večeře u spisovatelky“:

„Podruhé v restauraci na Andělu se jejich hovor stočil k jejímu slavnému vrstevníkovi.
- Píše tak, aby kadeřnice měly pocit, že rozumí filozofii. Je povrchní. Ale v Knize smíchu a zapomnění je něco, o čem možná on sám neví. Vystihnutí doby.
- Mně se líbily jeho rané Monology.
- Víte, jak se jim tehdy v Praze říkalo?
- Ne.
- Kundology.“

 

V knize, jejíž postavy, jména a děje jsou údajně smyšlené, se objevují jména jako Havel, Kundera, Kohout, Vaculík, Fuks, Gott, Hutka, Chuchma, Kraus, Viewegh, Hůlová, Trefulka, Křivánek, Dostál, Žáček, Fibingerová, Hollandová. Knihu vydává pražské Nakladatelství Petrklíč.

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení